![Το Athens Technopolis Jazz Festival έρχεται διαδικτυακά](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2547904/jazz-festival.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Το Athens Technopolis Jazz Festival σημαίνει κάθε χρόνο την έναρξη του συναυλιακού καλοκαιριού, με πλήθη μουσικόφιλων να συγκεντρώνονται υπό την καμινάδα της Τεχνόπολης. Μετά από έναν χρόνο απουσίας και ενώ δεν έχει διευκρινιστεί ακόμα το πώς και αν θα επανέλθουμε στη συναυλιακή μας συνήθεια, το φεστιβάλ ανακοίνωσε πως θα επιστρέψει σε υβριδική μορφή, μεταφέροντας ένα μεγάλο μέρος των δράσεων του στο ψηφιακό περιβάλλον.
Από τις 27 έως τις 29 Μαΐου θα εκπέμψουν στις οθόνες μας δεκαέξι συγκροτήματα από την Ελλάδα και το εξωτερικό, όπως πάντα οι κορυφαίοι στο χώρο τους και αγγίζοντας ένα εύρος του jazz ρεπερτορίου που καλύπτει κάθε μουσικόφιλο. Η εικοστή εκδοχή του φεστιβάλ σημαίνει και την μακρά πορεία του στην πόλη – ο μακροβιότερος μουσικός θεσμός της Αθήνας – και μας επιφυλάσσει ακόμα περισσότερες εκπλήξεις που θα ανακοινωθούν στην πορεία. Επιπλέον αναμένουμε περαιτέρω ανακοινώσεις για το αν θα υπάρξει έστω και μερική φυσική παρουσία, η οποία θα εξαρτηθεί φυσικά από τα υγειονομικά μέτρα που θα ισχύσουν εκείνη την περίοδο.