Ταινιοθήκη της Ελλάδος

Ιερά Οδός 48 & Μεγ.Αλεξάνδρου 134-136, (ΜΕΤΡΟ Κεραμεικός)
Τηλ.: 2103609695

Εισιτήρια: € 7,00, φοιτ.-παιδ., άνω των 65, ατέλειες & άνεργοι € 5,00. Κάθε Πέμ. τα δύο άτομα € 7,00

Εμφάνιση χάρτη

Ταινίες / Προβολές Ταινιοθήκη της Ελλάδος

Dogman

Dogman

Δραματική 2018 | Έγχρ. | Διάρκεια: 102'

Αίθουσα 2 Πέμ.-Σάβ., Δευτ.: 18.00/ 20.00/ 22.00, Κυρ., Τρ., Τετ. 18.00

Αφιέρωμα «Art for All»

Είσοδος ελεύθερη.

Παρασκευή 7

17.00 Σ’ Αυτήν τη Χώρα Κανείς δεν Ήξερε να Κλαίει (Γιώργος Πανουσόπουλος, 2018)

19.00 Θου - Βου Φαλακρός Πράκτωρ: Επιχείρησις Γης Μαδιάμ (Θανάσης Βέγγος, 1969)

21.00 Το Προξενιό της Άννας (Παντελής Βούλγαρης, 1972)

22.40 Μετέωρο και Σκιά (Τάκης Σπετσιώτης, 1985)

Αφιέρωμα στον queer ελληνικό κινηματογράφο

Είσ.: € 5, € 40 (εβδομαδιαία κάρτα), € 20 (μειωμ. εβδομαδιαία κάρτα).

Πέμπτη 13

19.30 Ταινίες μεσαίου μήκους του Κωνσταντίνου Γιάννναρη: Τρώες (1990) / Μια Θέση στον Ήλιο (1994). Είσοδος μόνο με προσκλήσεις.

22.00 Η Επίθεση του Γιγαντιαίου Μουσακά (Πάνος Χ. Κούτρας, 1999)

Παρασκευή 14

17.00 Ταινίες μικρού μήκους: Είμαι ομοφυλόφιλος (Νικόλας Κολοβός) / Οι Άνδρες δεν Κλαίνε (Κυριάκος Χατζημιχαηλίδης) / Fuck Freud (Αδάμ Καρυπίδης)

19.30 Τόπος (Αντουανέττα Αγγελίδη)

22.00 Ορέστης (Βασίλης Φωτόπουλος)

Σάββατο 15

19.00 Μετέωρο και Σκιά (Τάκης Σπετσιώτης, 1985)

21.00 Τέσσερα (Χρήστος Δήμας, 1995-1999)

23.00 Μπέττυ (Δημήτρης Σταύρακας) / Καλιαρντά (Πάολα Ρεβενιώτη)

Κυριακή 16

Αίθουσα Α

17.00 Η Λίζα και η Άλλη (Τάκης Σπετσιώτης) / Καλλονή (Τάκης Σπετσιώτης) / Αφροδίτη στην Αυλή (Τηλέμαχος Αλεξίου, 2012)

19.30 Λιποτάκτης (Γιώργος Κόρρας & Χρήστος Βούπουρας, 1988)

22.00 Poste Restante (Χάρης Παπαδόπουλος) / Acrobatics (Θανάσης Νεοφώτιστος, Μανώλης Μαυρής, Νικολέτα Λεούση, Γιώργος Τελτζίδης & Δημήτρης Νάκος)

Αίθουσα Β

21.45 Γαλάζιο Φόρεμα (Γιάννης Διαμαντόπουλος, 2005)

Δευτέρα 17

17.00 Ο Ξεναγός (Ζαχαρίας Μαυροειδής, 2011)

19.15 Στρέλλα (Πάνος Χ. Κούτρας, 2009)

21.45 Το Γελεκάκι (Ίρις Ζαχμανίδη) / Η Διαρκής Αναχώρηση της Petra Going (Αθηνά Ραχήλ Τσαγγάρη, 2001)

Τρίτη 18

Αίθουσα Α

17.00 Άγγελος (Γιώργος Κατακουζηνός, 1982)

19.30 Λίβυος ή Η Αγαλματώδης Παρουσία του περασμένου Έπους (Γιώργος Καλογιάννης) / Στην Αναπαυτική Μεριά (Τάκης Σπετσιώτης)

22.00 Μικρού μήκους του Κωνσταντίνου Γιάνναρη: Caught Looking (1991) / North of Vortex (1991)

Αίθουσα Β

21.45 7 Θυμοί (Χρήστος Βούπουρας, 2014)

Τετάρτη 19

Αίθουσα Α

17.00 Obscuro Barroco (Ευαγγελία Κρανιώτη, 2018)

18.15 Δίπτυχο - Η Αγάπη που δε λέει τ' Όνομά της (Παναγιώτης Ευαγγελίδης, 2011) / Ομίχλη Κάτω από τον Ήλιο (Νίκος Λυγγούρης)

22.15 Η Ανταρσία της Κόκκινης Μαρίας (Κώστας Ζάπας, 2011)

Αίθουσα Β

21.45 Όταν έχει Πανσέληνο Κανείς δεν Κοιμάται (Παντελής Παγουλάτος) / Μέσα στο Δάσος (Άγγελος Φραντζής, 2010)