Το ανερχομένο ελληνικό σινεμά δηλώνει παρόν για έβδομη συνεχή χρονιά στο 24ο Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου της Αθήνας «Νύχτες Πρεμιέρας», και συγκεκριμένα στο τμήμα «Ελληνικές Μικρές Ιστορίες», όπου φέτος θα διαγωνιστούν 47 ταινίες. Οι συμμετοχές για μία θέση στο τμήμα ξεπέρασαν τις 244, σημειώνοντας νέο ρεκόρ για το θεσμό.
Υπενθυμίζουμε πως οι 24ες Νύχτες Πρεμιέρας θα διεξαχθούν στις 19-30/9 στους κινηματογράφους Odeon Όπερα 1 & 2, Δαναός 1 & 2, Ιντεάλ, Άστορ και Ταινιοθήκη της Ελλάδος, ενώ το Μέγαρο Μουσικής Αθηνών και το Παλλάς θα φιλοξενήσουν τις τελετές έναρξης και λήξης, αντίστοιχα. Διαβάστε περισσότερα εδώ.
Αναλυτικά οι ταινίες των 24ων Νυχτών Πρεμιέρας:
«37 Μέρες» της Νικολέτας Λεούση
«Άβανος» του Παναγιώτη Χαραμή
«Η Αλίκη Πάντα Φεύγει» της Ειρήνης Γαντερί
«Άρια» της Μυρσίνης Αριστείδου
«Βουρβουρού» της Καρίνας Λογοθέτη
«Η Γυναίκα στο Δωμάτιο» του Ρωμανού Παπαϊωάννου
«Το Δάσος» της Λίας Τσάλτα
«Διάβαση» του Νίκου Μαθιού
«Έκτορας Μαλό - Η Τελευταία Μέρα της Χρονιάς» της Ζακλίν Λέντζου
«Εντροπία» του Χρήστου Τάτση
«Κιόκου Πριν Έρθει το Καλοκαίρι» του Κωστή Χαραμουντάνη
«Η Κόκκινη Μύτη» του Ανδρέα Κυριάκου
«ΜΗ.ΣΥ.ΦΑ. (Μη Συνταγογραφούμενα Φάρμακα)» του Σπύρου Κοπανίτσα
«Μόλλυ 6 με 8» του Ευθύμη Μιχελουδάκη
«Όλα για Όλα» του Μαρίνου Σκλαβουνάκη
«Ομπρέλα» της Αμέρισσας Μπάστα
«Όταν Ήμουν στο Λύκειο, Ήμουν Ερωτευμένος με την Άννα» της Ελένης Μητροπούλου
«Πολυέλαιος» του Αντώνη Γλαρού
«Ρίτα» του Γιώργου Δανόπουλου
«Η Σιγή των Ψαριών όταν Πεθαίνουν» του Βασίλη Κεκάτου
«Συλλέκτης» του Θοδωρή Βουρνά
«Τέταρτος Τοίχος» του Δημήτρη Γκότση
«Η Φάμπρικα» του Αλέξανδρου Σικαλιά
«Beyond Good & Evil (Or The Exuberantly Painful Process of Teething)» του Αλέξανδρου Παπαθανασόπουλου
«Calling» της Άρτεμις Αναστασιάδου
«Deathcar» του Ανδρέα Βακαλιού
«Fake News» του Δημήτρη Κατσιμίρη
«Grief (A Place None of Us Know Until We Reach it)» της Αλεξάνδρας Ματθαίου
«Hippo» του Θεοφύλακτου Αργυρού
«Icebergs» της Ειρήνης Βιανέλλη
«Inside the Womb» της Δομινίκης Παπαδοπούλου
«La Ultima Hija» της Εύης Καραμπάτσου
«Let's Talk About Love» του Αλέξη Κουάντα
«Muffin» του Ντάνιελ Μπόλντα
«Nowhere» του Σωτήρη Παλάσκα
«One Way Ticket» του Βασίλη Μιχαλαριά
«Pascha» της Ισμήνης Δασκαρόλη
«Phalaenopsis Alba» της Γεωργίας Μ. Σωτήρχου
«Pharmakos» της Λόρα Βαντεβίνκελ
«Quidnunc» του Χάρη Αγιώτη
«Shapes of Mine» του Γιώργου Καψανάκη
«Sodium Nights» του Κωνσταντίνου Σταγκίκα
«Springtime Rest» του Γιάννη Ζαφείρη
«Still Life» του Ιορδάνη Θεοδοσιάδη
«Sunday 11.00-12.00» του Στέλιου Κουκουβιτάκη
«Tangles and Knots» της Ρενέ Μαρί Πετρόπουλος
«Yawth» των Δημήτρη Τσακαλέα και Λήδας Βαρτζιώτη
Εκτός του διαγωνιστικού τμήματος θα προβληθούν οι ταινίες «Third Kind»(Γιώργος Ζώης), «The Liaison» (Πάνος Κωστούρος), «Άλιμα» (Λουκάς Κουμπούρης & Νικόλας Παπαδημητρίου), «Νάρκη» (Δημήτρης Τσαλαπάτης).
Η κριτική επιτροπή που θα απονείμει τα φετινά βραβεία αποτελείται από τους Ελίνα Ψύκου (Πρόεδρος της επιτροπής, σκηνοθέτιδα), Μαρίνα Καλογήρου (ηθοποιός), Λάμπη Χαραλαμπίδη (μοντέρ), Μαρίνα Κόντη (υπεύθυνη κινηματογραφικών πωλήσεων) και Θοδωρή Δημητρόπουλο (δημοσιογράφος - κριτικός κινηματογράφου).