Βραβεία Emmy 2024: Στην κορυφή τα "The Bear" και "Succession"

Η 75η τελετή των τηλεοπτικών βραβείων έληξε με τις δυο σειρές να ξεχωρίζουν, κερδίζοντας έξι βραβεία Emmy η κάθε μία. Δείτε αναλυτικά όλες τις κατηγορίες.

(c) Gilbert Flores_Getty Images_Ideal Image (c) Gilbert Flores_Getty Images_Ideal Image

Η μεγαλύτερη τηλεοπτική βραδιά της χρονιάς ήρθε στο τέλος της τα ξημερώματα, 16/1, και ήρθε να επισφραγίσει τα όσα ήδη γνωρίζαμε. Σε "ισοπαλία" ήρθαν τα "The Bear” και "Succession”, τα οποία σάρωσαν τις κατηγορίες τους (κωμική και δραματική σειρά αντίστοιχα) με 6 διακρίσεις το καθένα, ενώ το "Beef” αναδείχθηκε ανάμεσα στις υποψήφιες limited σειρές.

Μεγάλη νίκη για το "Abbot Elementary" το Emmy Καλύτερης Ηθοποιού σε Κωμική Σειρά που απονεμήθηκε στην Κουίντα Μπράνσον, αφού η Έγιο Εντεμπέρι του "The Bear" συναγωνιζόταν στην κατηγορία Καλύτερης Β’ Ηθοποιού, στην οποία διακρίθηκε. Στην ίδια κατηγορία για Δραματική Σειρά κέρδισε η Τζένιφερ Κούλιτζ του "The White Lotus” για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά.

Δυο μόνο νίκες (Καλύτερου και Καλύτερης Guest Εμφάνισης) για το φαβορί "The Last of Us” το οποίο είχε τις περισσότερες υποψηφιότητες των 75ων Βραβείων (24) μετά το "Succession” (27). Ήττα και για το φαβορί "Ted Lasso”, το οποίο κέρδισε επίσης δύο βραβεία παρ’ ότι μας είχε συνηθίσει σε κατά συρροή διακρίσεις με τις 2 προηγούμενες σεζόν του.

Αναλυτικά οι νικητές των 75ων Βραβείων Emmy

(c) Gilbert Flores_Getty Images_Ideal Image
(c) Gilbert Flores_Getty Images_Ideal Image

Καλύτερη Δραματική Σειρά

"Andor” (Disney+)
"Better Call Saul” (AMC)
"The Crown” (Netflix)
"House of the Dragon” (HBO)
"The Last of Us” (HBO)
"Succession” (HBO)
"The White Lotus” (HBO)
"Yellowjackets” (Showtime)

Καλύτερος Ηθοποιός σε Δραματική Σειρά

Τζεφ Μπρίτζες, "The Old Man” (FX)
Μπράιαν Κοξ, "Succession” (HBO)
Κίραν Κάλκιν, "Succession” (HBO)
Μπομπ Όντενκερκ, "Better Call Saul” (AMC)
Πέδρο Πασκάλ, "The Last of Us” (HBO)
Τζέρεμι Στρονγκ, "Succession” (HBO)

Καλύτερη Ηθοποιός σε Δραματική Σειρά

Σάρον Χόργκαν, "Bad Sisters” (Apple TV+)
Μέλανι Λίνσκι, "Yellowjackets” (Showtime)
Ελίζαμπεθ Μος, "The Handmaid’s Tale” (Hulu)
Μπέλα Ράμσι, "The Last of Us” (HBO)
Κέρι Ράσελ, "The Diplomat” (Netflix)
Σάρα Σνουκ, "Succession” (HBO)

succession

Καλύτερος Β' Ηθοποιός σε Δραματική Σειρά

Φ. Μάρεϊ Άμπρααμ, "The White Lotus” (HBO)
Νίκολας Μπράουν, "Succession” (HBO)
Μάικλ Ιμπεριόλι, "The White Lotus (HBO)
Θίο Τζέιμς, "The White Lotus” (HBO)
Μάθιου ΜακΦέιντεν, "Succession” (HBO)
Άλαν Ρακ, "Succession” (HBO)
Γουίλ Σαρπ, "The White Lotus” (HBO)
Αλεξάντερ Σκάρσγκαρντ, "Succession” (HBO)

Καλύτερη Β' Ηθοποιός σε Δραματική Σειρά

Τζένιφερ Κούλιτζ, "The White Lotus” (HBO)
Ελίζαμπεθ Ντεμπίκι, "The Crown” (Netflix)
Μέγκαν Φέιχι, "The White Lotus” (HBO)
Σαμπρίνα Ιμπατσιατόρε, "The White Lotus” (HBO)
Όμπρεϊ Πλάζα, "The White Lotus” (HBO)
Ρέα Σίχορν, "Better Call Saul” (AMC)
Τζ. Σμιθ Κάμερον, "Succession” (HBO)
Σιμόνα Ταμπάσκο, "The White Lotus” (HBO)

Καλύτερος Guest Ηθοποιός σε Δραματική Σειρά

Μάρεϊ Μπάρλετ, "The Last Of Us"
Τζέιμς Κρόμγουελ, "Succession"
Λαμάρ Τζόνσον, "The Last Of Us"
Άριαν Μόαγεντ, "Succession"
Νικ Όφερμαν, "The Last Of Us"
Keivonn Montreal Woodard, "The Last Of Us"

Καλύτερη Guest Ηθοποιός σε Δραματική Σειρά

Χιαμ Αμπάς, "Succession"
Τσέρι Τζόουνς, "Succession"
Μέλανι Λίνσκι, "The Last Of Us"
Στορμ Ριντ, "The Last Of Us"
Άννα Τορβ, "The Last Of Us"
Χάριετ Γουόλτερ, "Succession"

Καλύτερη Κωμική Σειρά

"Abbott Elementary” (ABC)
"Barry” (HBO)
"The Bear” (FX)
"Jury Duty” (Amazon Freevee)
"The Marvelous Mrs. Maisel” (Prime Video)
"Only Murders in the Building” (Hulu)
"Ted Lasso” (Apple TV+)
"Wednesday” (Netflix)

the_bear3

Καλύτερος Ηθοποιός σε Κωμική Σειρά

Μπιλ Χέιντερ, "Barry” (HBO)
Τζέισον Σίγκελ, "Shrinking” (Apple TV+)
Μάρτιν Σορτ, "Only Murders in the Building” (Hulu)
Τζέισον Σουντέκις, "Ted Lasso” (Apple TV+)
Τζέρεμι Άλεν Γουάιτ, "The Bear” (Hulu)

Καλύτερη Ηθοποιός σε Κωμική Σειρά

Κριστίνα Άπλγκέιτ, "Dead to Me” (Netflix)
Ρέιτσελ Μπρόσναν, "The Marvelous Mrs. Maisel” (Prime Video)
Κoυίντα Μπράνσον, "Abbott Elementary” (ABC)
Νατάσα Λιόν, "Poker Face” (Peacock)
Τζένα Ορτέγκα, "Wednesday” (Netflix)

Καλύτερος Β' Ηθοποιός σε Κωμική Σειρά

Άντονι Κάριγκαν, "Barry” (HBO)
Φιλ Ντάνστερ, "Ted Lasso” (Apple TV+)
Μπρετ Γκόλντσταϊν, "Τed Lasso” (Apple TV+)
Τζέιμς Μάρσντεν, "Jury Duty” (Amazon Freevee)
Ίμπον Μος-Μπάκραχ, "The Bear” (FX)
Τάιλερ Τζέιμς Γουίλιαμς, "Abbott Elementary” (ABC)
Χένρι Γουίνκλερ, "Barry” (HBO)

barry

Καλύτερη Β' Ηθοποιός σε Κωμική Σειρά

Άλεξ Μπόρσταϊν, "The Marvelous Mrs. Maisel” (Prime Video)
Άιο Εντεμπίρι, "The Bear” (Hulu)
Τζανέλ Τζέιμς, "Abbott Elementary” (ABC)
Σέριλ Λι Ραλφ, "Abbott Elementary” (ABC)
Τζούνο Τεμπλ, "Ted Lasso” (Apple TV+)
Χάνα Γουάντινχαμ, "Ted Lasso” (Apple TV+)
Τζέσικα Γουίλιαμς, "Shrinking” (Apple TV+)

Καλύτερος Guest Ηθοποιός σε Κωμική Σειρά

Τζον Μπερνθαλ, "The Bear"
Λουκ Κίρμπι, "The Marvelous Mrs. Maisel"
Νέιθαν Λέιν, "Only Murders in the Building"
Πέδρο Πασκάλ, "Saturday Night Live"
Όλιβερ Πλατ, "The Bear"
Σαμ Ρίτσαρντσον, "Ted Lasso"

Καλύτερη Guest Ηθοποιός σε Κωμική Σειρά

Μπέκι Αν Μπέικερ, "Ted Lasso"
Κουίνα Μπράνσον, "Saturday Night Live"
Ταράζι Π. Χένσον, "Abbott Elementary"
Τζούντιθ Λάιτ, "Poker Face"
Σάρα Νάιλς, "Ted Lasso"
Χάριετ Γουόλτερ, "Ted Lasso"

Καλύτερη Μίνι Σειρά ή Ανθολογία

"Beef” (Netflix)
"Monster: ​​The Jeffrey Dahmer Story” (Netflix)
"Daisy Jones and the Six” (Prime Video)
"Fleishman Is in Trouble” (FX)
"Obi-Wan Kenobi”

Καλύτερος Ηθοποιός σε Μίνι Σειρά ή Ανθολογία

Τάρον Έγκερτονn, "Black Bird” (Apple TV+)
Κουμάιλ Ναντζιάνι, "Welcome to Chippendales” (Hulu)
Ίβαν Πίτερς, "Monster: ​​The Jeffrey Dahmer Story” (Netflix)
Ντάνιελ Ράντκλιφ, "Weird: The Al Yankovic Story” (Roku Channel)
Μάικλ Σάνον, "George and Tammy” (Showtime)
Στίβεν Γέουν, "Beef” (Netflix)

Fleishman Is In Trouble

Καλύτερη Ηθοποιός σε Μίνι Σειρά ή Ανθολογία

Λίζι Κάπλαν, "Fleischman is in Trouble” (FX)
Τζέσικα Τσαστέιν, "George and Tammy” (Showtime)
Ντομινίκ Φίσμπακ, "Swarm” (Prime Video)
Κάθριν Χαν, "Tiny Beautiful Things” (FX)
Ράιλι Κιου, "Daisy Jones and the Six” (Prime Video)
Άλι Γουόνγκ, "Beef” (Netflix)

Καλύτερος Β' Ηθοποιός σε Μίνι Σειρά ή Ανθολογία

Μάρεϊ Μπάρτλετ, "Welcome to Chippendales” (Hulu)
Πολ Γουόλτερ Χάουζερ, "Black Bird” (Apple TV+)
Ρίτσαρντ Τζένκινς, "Monster: ​​The Jeffrey Dahmer Story” (Netflix)
Τζόσεφ Λι, "Beef” (Netflix)
Ρέι Λιότα, "Black Bird” (Apple TV+)
Γιάνγκ Μαζίνο, "Beef” (Netflix)
Τζέσι Πλίμονς, "Love and Death” (HBO Max)

Καλύτερη Β' Ηθοποιός σε Μίνι Σειρά ή Ανθολογία

Άναλεϊ Άσφορντ, "Welcome to Chippendales” (Hulu)
Μαρία Μπέλο, "Beef” (Netflix)
Κλερ Ντέινς, "Fleishman Is in Trouble” (FX)
Τζούλιετ Λούις, "Welcome to Chippendales” (Hulu)
Καμίλα Μορόνε, "Daisy Jones and the Six” (Prime Video)
Νίσι Νας-Μπετς, "Monster: ​​The Jeffrey Dahmer Story” (Netflix)

Διαβάστε ακόμα

Τελευταία άρθρα Τηλεόραση

Omnivore, η σειρά ντοκιμαντέρ του Rene Redzepi

Ο περιβόητος σεφ-πατρόν στρώνει από σήμερα τραπέζι στο Apple TV+, με οκτώ επεισόδια που εξερευνούν σε βάθος τον κόσμο του φαγητού.

ΓΡΑΦΕΙ: ΜΠΑΜΠΗς ΔΟΥΚΑς
19/07/2024

Τι ετοιμάζει ο ANT1 για την τηλεοπτική σεζόν 2024-2025

Νέο πρόγραμμα με γνωστές και ολοκάινουριες εκπομπές, νέες σειρές μυθοπλασίας αλλά και τη συνέχεια της "Μάγισσας", τηλεπαιχνίδια, σάτιρα και αθλητισμό.

Βράδια ελληνικού σινεμά στην ΕΡΤ3

Τρία ελληνικά φιλμ για καλοκαιρινές προβολές στην ΕΡΤ3, Σάββατο 20 και Κυριακή 21 Αυγούστου.

Η ΕΡΤ θυμάται τα 50 χρόνια από την τουρκική εισβολή στην Κύπρο

Ένα διήμερο "ιστορίας" για τη τουρκική εισβολή στη Κύπρο με ειδικές εκπομπές, ντοκιμαντέρ, καθώς και με μια συναυλία-αφιέρωμα στην Αμμόχωστο.

H εξομολογητική σιωπή του "Τhe Bear"

Η 3η σεζόν της βραβευμένης σειράς "ανοίγει" με ένα εκκωφαντικά σιωπηλό επεισόδιο, έξτρα αφοσιωμένο στη λεπτομέρεια και αποφασισμένο να πάρει ένα μεγάλο ρίσκο. Πρεμιέρα σήμερα στο Disney+.

Το "Akis’ Food Tour" έρχεται στο Netflix

Το κορυφαίο streamer είναι ο επόμενος προορισμός της ταξιδιωτικής εκπομπής μαγειρικής του Alpha, με οδηγό τον Άκη Πετρετζίκη.