Προβολή της ταινίας «Τα Όριά μας»
ΦΕΣΤΙΒΑ
10ο ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΨΗΦΙΑΚΟΥ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ
Studio New Star Art Cinema, Σπάρτης & Σταυροπούλου 33, Πλ. Αμερικής, 2108640054. Είσ.:
€ 5, 15 (κάρτα διαρκείας), 10 (μειωμ. κάρτα διαρκείας).Πέμπτη 9
17.00 Ρίγη (Γιάννης Μπλέτας)
18.21 Ταινίες μικρού μήκους: Όλα Καλά (Ηλέκτρα Πετροπούλου) / The Corona Diaries (Δημήτρης Γκουζιώτης) / Δεν Υπάρχει Οξυγόνο (Νίκος Κουρού)
20.00 Μια Απλή Ζωή (Ντανιέλ Ζορμπά)
Παρασκευή 10
16.30 Feel You Heartbeat: The Film (Περικλής Παπανδρεόπουλος)
18.00 Επιστροφή στην Κανονικότητα (Κώστας Κολημένος)
19.10 Μικρού μήκους animation: Summer Holidays (Νατάσα Ρουστάνη) / Keep Your Feet On The Clouds (Ελένη Λαζαρίδη) / Elles (Μελανί Σεν-Ζερμέν) / Odyssey (Katcat Studio) / Heart Beats (Αναμπέλα Λέντζου) / The Room (Λάιντα Αλντάζ Αριέτα) / Mountain Bear (Τζέρεμι Νόρθκοουτ) / 19 (Χιρόσι Κίζου) / Pagans (Κιρ Λογκίνοβ) / Necrosis (Πόλα Μονεστρόλο) / The Broken Phone Project (Σάρα Εουροφέους) / In Media Res (Άντονι Βάλον)
Σάββατο 11
17.00 Ταινίες video art: Flee (Ίνγκριντ Γκανς) / La Citta (Ρεάλε Χινγκ Τσανγκ) / Cycles (Χάρολντ Τσαρέ) / Experiment 752 (Μπόρις Μαρίνιν) / Untitled (Σουζάνε Λάιλα Πέτερσεν) / Greenhouse (Μπόρις Μαρίνιν) / Glass Tears (Πιέρ Αζαβόν) / Mestizo & Controller 7 - Promised Land (Ζαγκ Κάστεν) / Time
– Retrograde (Ντέιβιντ Έλις) / Interpolators (Τζον Χάρλαν Νόρις) / Noisy, Violent, Streams of Silence (Κρίστοφερ Τ. Μπιάνκι) / Otonashi (Μάρτιν Γκέριγκ) / Closet (Νταϊάνα Κεμέρις) / Πρόσφυγες Μέσα από τα Μάτια του ποιητή Μπλάγκου (Γεωργία & Θοδωρής Μαραντίδης)18.18 Dissolved (Θοδωρής Βουρνάς)
Κυριακή 12
17.00 Ταινίες μικρού μήκους: Amissa Anima (Τατιάνα Ντοροσένκο) / The Babylon Gardens (Καρίμ Μουσά) / Aygol (Δημήτρης Αργυρίου) / Μοσχαράκι Κοκκινιστό (Νίκος Καλλιπολίτης) / HIGHWAY 13 (Στάνλεϊ Α. Παπούλκας) / In Luck (Θοδωρή Βουρνάς) / Level 71 (Πέτρος Σαλαπάτας) / Night Out (Νάσος Ζότης) / The Present (Ούρσουλα Μαρίνη) Buddy (Νίκος Δεληγεωργίδης) / Just Like Water (Μάνος Τριανταφυλλάκης) / Absence of Loss (Μαργαρίτα Τοκατλίδου) / A State of Mind (Δημήτρης Τρανός)
Δευτέρα 13
17.00 Ταινίες μικρού μήκους: Mental Breakdown (Στάθης Παπαδημητρίου) / Beauty (Θάνος Λυμπερόπουλος) / Zenith (Πίτερ Λουλς) / Cyber-ex (Αντιγόνη Μπιτσικότου) / Πικροδάφνες (Εμίλ Γιαννίσης-Βερμπόγκτ) / Φλικ Φλοκ (Αγγελική Παρδαλίδου) / The Violin and its Shadow (Γκρεγκ Μπαμπάλας) / TolisLive or (Toronto) (Αλέξανδρος Ρέλλος) / Βιολέτα (Φοίβος Ήμελλος) / In Memoriam (Δημήτριος Καρράς) / Ceremonia Sagrada (Ανδρέας Παπαδόπουλος)
20.00 Δικαίωση 3368 (Ισμήνη Σακελλαροπούλου)
Τρίτη 14
17.00 Ταινίες μικρού μήκους: Ουροβόρος (Μαίρη Κλαμπούρα) / The Shadows Inside Me (Γκέοργκ Πορφύρης) / Route_in (Νίκος Παυλινέρης) / Tomorrow is a Long Time (Ιωάννης Πλας) / Rea (Αρίσταρχος Ζησιμάτος) / Losing Touch (Μαύρα Πεπονή) / I Can't Smell The Soil In My Head (Άλκηστις Καφετσή) / Split Apart (Ζήνα & Πέτρος Παπαδόπουλος) / Νήμα (Ελένη Χρυσόμαλλη) / Quarantine (Βαλεντίνα Δήμητρα Κόρρη) / The Ideal Other (Δημήτριος Πατρίκιος)
19.45 Καραϊσκάκης (Νίκος Παπακώστας)
Τετάρτη 15
16.45 Μεσαίου μήκους: Έξοδος (Θωμάς Σιδέρας)
17.15 Il Diritto alla Felicit
à (Κλαούντιο Ρόσι Μασίμι)
12ο BALKANS BEYOND BORDERS SHORT FILM FESTIVAL
Παρασκευή 10 - Κυριακή 12
Τριανόν, Κοδριγκτώνος 21, Βικτώρια, 2108215469. Είσ.: € 5, είσοδος ελεύθερη (φοιτητές, άνεργοι, ΑμεΑ). Προπώληση.
DOCS IN EXILE
Exile Room, Αθηνάς 12, Μοναστηράκι, 2103223395. Είσοδος ελεύθερη.
Τετάρτη 15
19.00 Μικρού μήκους ντοκιμαντέρ: Πολεμική Κραυγή (Κιάρα Λέισι) / Maalbeek (Ισμαέλ Τζοφρόι Τσαντούτις) / Φιλαδέλφεια Αγάπη Μου (Ρενέ Μαρία Ουσούμπου) / Πριν Σε Γνωρίσω (Νάταλι Α. Τσάο) / Snowy (Κέιτλιν Σβάλιε & Άλεξ Γουλφ Λιούις)
21.00 Ο Αλπινιστής (Πίτερ Μόρτιμερ & Νικ Ρόζεν, 2021)
FRANCE NOW!
Bios,
Πειραιώς 84, Γκάζι, 2103425335. Είσοδος ελεύθερη.
Πέμπτη 9
20.30
If It Were Love (Πατρίκ Σικά, 2020)
ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΣΤΟΝ ΜΑΡΙΟ ΜΠΡΕΝΤΑ
Ταινιοθήκη της Ελλάδος, Ιερά Οδός 48 & Μεγ. Αλεξάνδρου 134-136, Κεραμεικός, 2103609695. Είσ.: € 5. Προβολές παρουσία του σκηνοθέτη.
Σάββατο 11
19.00
Σοκάκι της Πιετά21.00
Μπάρναμπο των Βουνών
Κυριακή 12
19.00
Το Χαμόγελο του Γάτου21.00
Σώμα σε ΣώμαΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΕΜΠΝΕΥΣΜΕΝΕΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΝΤΩΝΗ ΣΑΜΑΡΑΚΗ
Άστορ, Σταδίου 28, Πανεπιστήμιο, 2103211950. Ανδόρα, Σεβαστουπόλεως 117, Πανόρμου, 2106980796 Είσ.: € 5.
Πέμπτη 9
- Άστορ17.30 Σ' Ένα Συνοριακό Σταθμό (Νάνσυ Σπετσιώτη, 2010) / Το Ποτάμι (Γιάννης Καραπιπερίδης, 1995) / Η Απέναντι Όχθη (Μιχάλης Φελάνης, 2011) / Φιστίκια Αιγίνης (Σάββας Σταύρου, 2019) / Το Ποτάμι (Άρης Μπαφαλούκας, 1995) / Ο Ήλιος Έκαιγε Πολύ (Κυρηναίος Παπαδημάτος, 1989) / Το Ποτάμι (Γεωργία Νικολάου, 2016) / Ο Ήλιος Έκαιγε Πολύ (Χρυσηίδα Γαζή, 2000)
Δευτέρα 13 & Τρίτη 14 - Ανδόρα
17.30 Σ' Ένα Συνοριακό Σταθμό (Νάνσυ Σπετσιώτη, 2010) / Το Ποτάμι (Γιάννης Καραπιπερίδης, 1995) / Η Απέναντι Όχθη (Μιχάλης Φελάνης, 2011) / Φιστίκια Αιγίνης (Σάββας Σταύρου, 2019) / Το Ποτάμι (Άρης Μπαφαλούκας, 1995) / Ο Ήλιος Έκαιγε Πολύ (Κυρηναίος Παπαδημάτος, 1989) / Το Ποτάμι (Γεωργία Νικολάου, 2016) / Ο Ήλιος Έκαιγε Πολύ (Χρυσηίδα Γαζή, 2000)
ΕΙΔΙΚΕΣ ΠΡΟΒΟΛΕΣ
ΤΑΙΝΙΟΘΗΚΗ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ
«
Τα Όριά μας» (Δημήτρης Γιατζουζάκης, 2020) την Παρασκευή 10/12, στις 19.00. Παρουσία των συντελεστών.
ΓΑΛΛΙΚΟ ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΟ
«
Όταν Νυχτώνει» (Φρεντερίκ Φαρούτσι, 2020) την Παρασκευή 10/12, στις 20.00, στο πλαίσιο των προβολών «Παρασκευές Σινεμά». Είσ.: € 6, 4 (μειωμ.). «Το Πάθος της Ζαν Ντ'Αρκ» (Καρλ Ντράγιερ, 1928) την Τετάρτη 15/12, στις 20.00, στο πλαίσιο του Ciné-Club. Είσοδος ελεύθερη, απαραίτητη η κράτηση θέσεων.
ΔΑΝΑΟΣ
«
Κυνηγώντας την Παιδική Ηλικία» (Μάργκαρετ Μάνζερ Λόουμπ & Ίντεν Γόρμφελντ, 2020) την Κυριακή 12/12, στις 16.00 στην αίθουσα 1, στο πλαίσιο του CineDoc. «Τα Όριά μας» (Δημήτρης Γιατζουζάκης, 2020) την Κυριακή 12/12, στις 16.30 στην αίθουσα 2.