4 στάσεις στις ακτές της Ηπείρου 22/07/2011

Η ακτογραμμή από τη Σαγιάδα μέχρι τον Αμβρακικό κόλπο έρχεται στην επικαιρότητα με νέες αφίξεις και προσφέρεται για on the road. (Από τη Ράνια Μάργαρη)

banner

Σύβοτα

Αν έχετε δει φωτογραφίες από την παραλία Πισίνα στο νησί του Αγίου Νικολάου, τότε ξέρετε γιατί θεωρείται «εξωτικός» προορισμός. Το μυστικό των ντόπιων αποκαλύφτηκε πλέον χάρη στην εύκολη πρόσβαση που προσφέρει η Εγνατία Οδός. Παραλίες όπως οι Μπέλα Βράκα, Ζέρη, Γαλλικός, Ζάβια και Μικρή Άμμος αποτελούν από μόνες τους λόγο για στάση. Στα «οπωσδήποτε» η ενοικίαση βάρκας για να βουτήξετε όπου σας κάνει κέφι. Διαμονή «Sivota Diamond Spa Resort»: Μεγάλη πολυτελής μονάδα με καλό spa (www.sivotadiamond.gr). «Baia Blu»: Συγκρότημα με πολυτελή, πλήρως εξοπλισμένα διαμερίσματα (www.baiablu.gr).

Κρουαζιέρα στους Παξούς

Βάλτε στην τσάντα καπέλο, μαγιό, γυαλιά ηλίου, αντηλιακό και φωτογραφική για να «σαλπάρετε» πρωί πρωί για Παξούς και Αντίπαξους. Αφήνοντας πίσω τα φιόρδ στα Σύβοτα, ο καπετάνιος βάζει πλώρη για τη Λάκκα, το δεύτερο μεγαλύτερο λιμάνι των Παξών, και για τις σπηλιές στα δυτικά του νησιού. Αφού βουτήξετε στα κρυστάλλινα νερά στις παραλίες Βουτούμι και Βρίκα στους Αντίπαξους, ρίχνετε άγκυρα στο λιμάνι των Παξών, τον Γάιο, ένα γραφικό οικισμό με βενετσιάνικη αρχιτεκτονική και δαιδαλώδη δρομάκια. Στον παραλιακό δρόμο προς το καινούργιο λιμάνι αράξτε για καφέ στο «Alter Ego». Πληροφορίες Sivota Travel, 2665093439, www.sivotatravel.gr / Isabella Tours, 2665093317, www.isabellatours.gr.

banner

Πάργα

Ο καλύτερος τρόπος να απολαύσεις την ατμόσφαιρά της είναι ν’ ανέβεις στο ενετικό κάστρο με άπλετη θέα προς Παξούς, Αντίπαξους και το μυθικό Αχέροντα. Θα βρείτε παραλίες οργανωμένες και ιδανικές για θαλάσσια σπορ: Βάλτος, Κρυονέρι, Λύχνος, Αϊ-Γιαννάκης αλλά και το μαγευτικό κόλπο Σαρακήνικο. Τoν Δεκαπενταύγουστο γιορτάζονται τα «Παργινά» ή «Κανάρεια», η αναπαράσταση της επιστροφής των Παργινών στα πάτρια εδάφη το 1913, με πυροτεχνήματα, βεγγαλικά και τραγούδια. Διαμονή «Parga Princess Hotel»: Βoutique ξενοδοχείο με πινελιές πολυτέλειας στα δωμάτια (www.parga-princess-hotel.gr). «Irida Boutique Hotel»: Έξι ξεχωριστές σουίτες, με μεσογειακές επιρροές, μέσα σε καταπράσινο ελαιώνα (iridaboutiquehotel.gr).

Νέο Αρχαιολογικό Μουσεόο Νικόπολης, Πρέβεζα

Επιτέλους ένα μουσείο που σε κάνει να τραβήξεις χειρόφρενο στην περιοχή. Θα το βρείτε στο 5ο χλμ. της Εθνικής Οδού Πρέβεζας-Ιωαννίνων, κοντά στον αρχαιολογικό χώρο (2682089892, www.nicopolismuseum.gr). Διαμονή «Dioni Boutique Hotel»: Πλήρως ανακαινισμένο ξενοδοχείο στην καρδιά της Πρέβεζας με «πράσινη» προσέγγιση (masthotels.gr/boutiquehoteldioni). «Το Σπίτι του Καπετάνιου»: Ιστορικό κτίριο του 1896, όπου η παράδοση συναντά τις σύγχρονες ανέσεις (www.captainshousepreveza.gr). «Ionian Theoxenia»: Νέο ξενοδοχείο με ευρύχωρα διαμερίσματα δίπλα στη θάλασσα, στο Κανάλι (www.ioniantheoxenia.gr).