Νέα

Περιφέρεια Αττικής: Ορίστηκαν οι χωρικοί και θεματικοί αντιπεριφερειάρχες από τον Γιώργο Πατούλη

Το απόγευμα της Κυριακής 1η Σεπτεμβρίου, ο νέος περιφερειάρχης Αττικής, Γιώργος Πατούλης, συναντήθηκε με τους περιφερειακούς συμβούλους της παράταξης «Νέα Αρχή για την Αττική», στο πλαίσιο της οποίας επαναδιατύπωσε τους στόχους του και ανακοίνωσε τη λίστα των συνεργατών του που αναλαμβάνουν θέσεις χωρικών αντιπεριφερειαρχών, πρώτων θεματικών αντιπεριφερειαρχών καθώς και εντεταλμένων συμβούλων ανά αρμοδιότητα.

«Στόχος μας είναι όλοι μαζί να αναβαθμίσουμε την Αττική», δήλωσε ο Γιώργος Πατούλης, «τα επόμενα τέσσερα χρόνια απαιτείται να δουλέψουμε με στρατηγική, σύνθεση, ενότητα, προσήλωση στο καθήκον και σκληρή δουλειά. Οφείλουμε να είμαστε επιτελικοί γρήγοροι και αποφασιστικοί με στόχο την παραγωγή έργου προς όφελος των πολιτών». Η διαχείριση των απορριμμάτων, η πολιτική προστασίας, τα έργα υποδομής, τα προγράμματα κοινωνικής πολιτικής και πρόληψης υγείας, η υλοποίηση έργων μέσω ΕΣΠΑ, η δημιουργία νεοφυών θέσεων εργασίας και καινοτομίας αλλά και η ενίσχυση του τουριστικού βεληνεκούς της Αττικής ήταν τα ζητήματα που διέτρεξαν το λόγο του νέου περιφερειάρχη, προτού προχωρήσει στην ανακοίνωση της λίστας των ονομάτων.

Τα ονόματα των περιφερειακών συμβούλων που ορίστηκαν θεματικοί και χωρικοί αντιπεριφερειάρχες, καθώς και θεματικοί εντεταλμένοι σύμβουλοι είναι οι εξής:

Αντιπεριφερειάρχες

Οικονομικών: Πέππας Νικόλαος

Πολιτικής Προστασίας: Κόκκαλης Βασίλειος

Κεντρικού Τομέα Αθηνών: Δημόπουλος Γεώργιος

Ανατολικής Αττικής: Αυγερινός Αθανάσιος

Βόρειου Τομέα Αθηνών: Κεφαλογιάννη Λουκία

Δυτικής Αττικής: Κοσμόπουλος Ελευθέριος

Δυτικού Τομέα Αθηνών: Λεωτσάκος Ανδρέας

Νήσων: Θεοδωρακοπούλου - Μπόγρη Βασιλική

Νότιου Τομέα: Νάνου Δήμητρα Πειραιώς: Αντωνάκου Σταυρούλα\

Εντεταλμένοι Σύμβουλοι

Eντεταλμένος Σύμβουλος Χωρικού Σχεδιασμού και Έργων Αντιπλημμυρικής προστασίας: Κατσιγιάννης Θανάσης

Eντεταλμένος Σύμβουλος Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης: Αλεξανδράτος Μπάμπης

Eντεταλμένος Σύμβουλος Τουρισμού: Κουτσογιαννόπουλος Θοδωρής

Eντεταλμένος Σύμβουλος ΚΤΕΟ: Αγγελόπουλος Γεώργιος

Eντεταλμένη Σύμβουλος Προληπτικής Ιατρικής: Κουρή Μαίρη

Eντεταλμένη Σύμβουλος Κοινωνικής Πολιτικής: Λεονάρδου Πολυτίμη

Eντεταλμένη Σύμβουλος για Θέματα Αναδοχής: Αλυμάρα Σοφία

Eντεταλμένος Σύμβουλος Ιατρικού Τουρισμού: Κεχρής Γιάννης

Eντεταλμένος Σύμβουλος Δημόσιας Υγείας: Γεωργόπουλος Γεώργιος

Eντεταλμένη Σύμβουλος Νεανικής Επιχειρηματικότητας: Αδαμοπούλου Γεωργία

Eντεταλμένος Σύμβουλος Επενδύσεων και Δικτύων Επιχειρήσεων-Επιμελητήρια: Παπαγεωργίου Νικόλαος

Eντεταλμένος Σύμβουλος Ναυτιλίας και Λιμένων: Βοϊδονικόλας Σταύρος

Eντεταλμένος Σύμβουλος Επενδύσεων Νότιου Τομέα (Ελληνικό και περιβάλλων χώρος): Γρηγορίου Ηλίας

Eντεταλμένη Σύμβουλος Διεθνών Θεμάτων και Ευρωπαϊκών Περιφερειακών Δικτύων: Δαλιάνη Φωτεινή

Eντεταλμένη Σύμβουλος Δημόσιων Σχέσεων και Ομογένειας: Καλογήρου Φαίη

Eντεταλμένη Σύμβουλος Διασύνδεσης Περιφέρειας με Εθελοντικές Οργανώσεις και Συνεργαζόμενους φορείς: Μπαρμπαγιάννη Ευγενία

Eντεταλμένη Σύμβουλος Ανάδειξης Πολιτιστικών Μνημείων και Πολιτιστικής Κληρονομιάς: Δουνδουλάκη Ελένη

Eντεταλμένος Σύμβουλος Θεατρικών και Μουσικών εκδηλώσεων: Ρώμας Χάρης

Eντεταλμένη Σύμβουλος των εκδηλώσεων για τον εορτασμό των 200 ετών από την απελευθέρωση του 1821 και των Ολυμπιακών αγώνων 2020: Βιδάλη Μαίρη

Εντεταλμένη Σύμβουλος για θέματα αθλητισμού: Βάρσου Μαργαρίτα

Εντεταλμένη Σύμβουλος για θέματα Ρομά και Αναπτυξιακών Προγραμμάτων: Ζέρβα Μαρία

Eντεταλμένη Σύμβουλος Διαχείρισης Ανθρωπιστικής Βοήθειας: Βλάχου Γεωργία

Eντεταλμένος Σύμβουλος Λαϊκών Αγορών: Μελάς Σταύρος

Eντεταλμένη Σύμβουλος Ατόμων με Αναπηρία (ΑΜΕΑ): Αβραμοπούλου Ελένη

Eντεταλμένη Σύμβουλος γυναικείων θεμάτων και Ισότητας και Δήμου Περιστερίου: Αγγελοπούλου Μαρία

Eντεταλμένος Σύμβουλος Διοικητικής Οργάνωσης των Υπηρεσιών: Βλάχος Γιώργος

Eντεταλμένη Σύμβουλος Τεχνικών Έργων: Κοσμίδη Ευρώπη

Εντεταλμένος Σύμβουλος Περιβάλλοντος: Νίκος Παπαδάκης

Εντεταλμένος Σύμβουλος Ελλήνων Βορειοηπειρωτών: Ανδρέας Κούρτης