MOVIE SOCIETY

www.moviesociety.gr

Odeon Όπερα, Ακαδημίας 57, 2103622683. Εισιτ.: € 6, κάρτα 10 προβολών: € 40, κάρτα διαρκείας: € 90. Μέλη αθηνόραμα Club: € 5, κάρτα 10 προβολών: € 32, κάρτα διαρκείας: € 72. Προπώληση: ταμεία Odeon Όπερα

Παρασκευή 15

16.00 Ο 20ός μου Αιώνας (Ίλντικο Ενιέντι, 1989)

Σάββατο 16

16.00 Η Μεγάλη Κάψα (Φριτς Λανγκ, 1953)

Κυριακή 17

16.00 Προσοχή: Πόθος (Ανγκ Λι, 2007)

 

ΦΕΣΤΙΒΑΛ

3ο CINEDOC KIDS

Δαναός, Λεωφ. Κηφισίας 109 & Πανόρμου, Αμπελόκηποι, 2106922655. Είσ.: € 6,5 (παιδ.)

Σάββατο 16

15.30 Ο Δρόμος της Διαφυγής (Κριστιάν Ντουγκουάι, 2017)

Κυριακή 17

12.00 Διπλός Μπελάς (Μάρτα Καρβόβσκα, 2017)

 

ΑΦΙΕΡΩΜΑTA

ΓΙΑΣΟΥΖΟ ΜΑΣΟΥΜΟΥΡΑ: ΠΡΩΤΟΠΟΡΟΣ ΤΟΥ ΙΑΠΩΝΙΚΟΥ ΝΕΟΥ ΚΥΜΑΤΟΣ

ΙΔΡΥΜΑ «ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΑΚΟΓΙΑΝΝΗΣ», Πειραιώς 206, Ταύρος, 2103418550. Είσ: € 3.

Πέμπτη 14

19.00 The Kiss (1957)

Παρασκευή 15

19.00 Blue Sky Maiden (1957)

21.00 Hoodium Soldier (1965)

Σάββατο 16

19.00 Dr. Hanaoka’s Wife (1967)

21.00 The Kiss (1957)

Κυριακή 17

19.00 Blue Sky Maiden (1957)

21.00 Dr. Hanaoka’s Wife (1967)

 

ΤΑ ΝΤΟΚΙΜΑΝΤΕΡ ΤΟΥ ΚΡΙΣΤΟΦ ΚΙΣΛΟΦΣΚΙ

EXILE ROOM, Αθηνάς 12, Μοναστηράκι, 2103223395. Είσοδος ελεύθερη.

Πέμπτη 14

21.00 Bricklayer (1973) / Hospital (1976) / From a Night Porter’s Point of View (1977) / Railway Station (1980) / Talking Heads (1980)

 

ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΠΕΔΙΟ - ΣΚΗΝΗ BAUHAUS

ΑΣΤΟΡ, Σταδίου 28, Στοά Κοραή, 210 3211950. Είσοδος Ελεύθερη

Πέμπτη 14

19.00 & 21.00 Το Μηχανικό Μπαλέτο (Κουρτ Σμιντ, 1923) / Το Τριαδικό Μπαλέτο (Όσκαρ Σλέμερ, 1922)

Παρασκευή 15

19.00 & 21.00 Bauhaus - Μοντέλο και Μύθος (Νιλς Μπολμπρίνκερ & Κέρστιν Σουτερχάιμ, 2010)

Από 14 μέχρι και 28/2

18.00 Το Τριαδικό Μπαλέτο (Όσκαρ Σλέμερ, 1922) – θα προβάλλεται σε λούπα στο φουαγιέ μέχρι τα μεσάνυχτα

 

ΕΡΩΤΕΥΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΣΙΝΕΦΙΛ

STUDIO NEW STAR ART CINEMA, Σπάρτης & Σταυροπούλου 33, Πλ. Αμερικής, 2108640054. Είσ.: € 10 (ημερήσιο για δύο άτομα).

Πέμπτη 14

14.00 Ξαναπαντρεύομαι τη Γυναίκα μου (Χάουαρντ Χοκς, 1940)

15.30 Ταξίδι στην Ιταλία (Ρομπέρτο Ροσελίνι, 1954)

17.00 Η Κυρία με το Σκυλάκι (Γιοσίφ Κέιφιτς, 1960)

18.30 Σταυρωμένοι Εραστές (Κένζι Μιζογκούτσι, 1954)

20.15 Casablanca (Μάικλ Κερτίζ, 1942)

22.00 Γαλάζιος Άγγελος (Γιόζεφ φον Στέρνμπεργκ, 1930)

00.00 Αντάρες (Γκετζ Σπίλμαν, 2004)

 

30 ΧΡΟΝΙΑ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΙΚΗ ΛΕΣΧΗ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ

ΜΟΥΣΕΙΟ ΕΘΝΙΚΗΣ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗΣ, Μαρ. Αντύπα 134 και Σοφ. Βενιζέλου 100, Ηλιούπολη, 2109941199, 2109914732. Είσοδος ελεύθερη.

Σάββατο 16

20.15 Προσεχώς (2012, Κινηματογραφική Λέσχη Ηλιούπολης)

22.00 Anemic Cinema (Μαρσέλ Ντισάν, 1926) / Φαντάσματα πριν από το Πρωινό (Χανς Ρίχτερ, 1928) / Rhythmus 23 (Χανς Ρίχτερ, 1923) / Ο Αστερίας (Μαν Ρέι, 1928)

 

ΕΙΔΙΚΕΣ ΠΡΟΒΟΛΕΣ

ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ «ΜΕΛΙΝΑ ΜΕΡΚΟΥΡΗ»

Εμμανουήλ Μπενάκη 70, Κερατσίνι, 2104005555.

«Η Άγρια Αχλαδιά» (Νουρί Μπιλγκέ Τσεϊλάν, 2018) την Παρασκευή 15/2 στις 21.00, το Σάββατο 16/2 στις 20.00, την Κυριακή 17/2 στις 20.00. «Η Απίστευτη Ιστορία του Γιγάντιου Αχλαδιού» (Αμάλιε Νέσμπι Φικ, Γιόργκεν Λένταμ, Φίλιπ Αϊνστάιν Λίπσκι, 2017) την Παρασκευή 15/2 στις 19.00, το Σάββατο 16/2 στις 19.00 και την Κυριακή 17/2 στις 12.00 & 18.00. Είσ.: € 3. Δύο εισιτήρια στην τιμή του ενός με αθηνόραμα Club.

 

ΔΑΝΑΟΣ

Λεωφ. Κηφισίας 109 & Πανόρμου, Αμπελόκηποι, 2106922655

Ο Δάσκαλος Είναι το Παιδί» (Αλεξάντρ Μουρό, 2017) το Σάββατο 16/2 & Κυριακή 17/2, στις 15.30, στο πλαίσιο των προβολών CineDoc. Είσ.: € 6. «Η Πόλη του Θεού» (Φερνάντο Μεϊρέγες & Κάτια Λουντ, 2002) την Κυριακή 17/2, στις 14.00, στο πλαίσιο των προβολών «Σινεμά & ψυχανάλυση». Ακολουθεί συζήτηση με τους Ρ. Μπλανσέ (ψυχαναλυτής), Π. Κατσαρό (ψυχολόγος) και τον αρχισυντάκτη του «α» Γ. Αντίοχο. Είσ.: € 5.

 

ΜΟΥΣΕΙΟ ΜΠΕΝΑΚΗ

Πειραιώς 138 & Ανδρόνικου, Ρουφ, 2103453111

«All this Panic» (Τζένι Γκέιτζ, 2016) την Κυριακή 17/2, στις 12.00, στο πλαίσιο του KinderDocs. Είσ.: € 3 (παιδιά), 6 (ενήλικοι).

 

ΤΡΙΑΝΟΝ

Κοδριγκτώνος 21 & Πατησίων 10, 2108215469, 2108222702

«Αγκίρε: Η Μάστιγα του Θεού» (Βέρνερ Χέρτζογκ, 1972) την Κυριακή 17/2, στις 17.00, στο πλαίσιο των προβολών «Σινεμά με τον Φρόυντ». Είσ.: € 7.

 

ΑΑΒΟΡΑ

Ιπποκράτους 180, Νεάπολη, 2106423271

«Godzilla» (Ισίρο Χόντα, 1954) την Παρασκευή 15/2, στις 00.30. «The Swimmer» (Φρανκ Πέρι, 1968) το Σάββατο 16/2, στις 00.30. Είσ.: € 5.

 

ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΙΚΗ ΛΕΣΧΗ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ

Cine Πετρούπολις, Μπουμπουλίνας 59 & Αθ. Διάκου, Πετρούπολη

«Τι θα Πει ο Κόσμος» (Ιράμ Χακ, 2018) το Σάββατο 16 και την Κυριακή 17/2 στις 20.00. Είσ.: € 5. «Ηρέμησε» (Μπρούνι Φραντσέσκο, 2011) την Τετάρτη 20/2, στις 20.00. Είσ. ελεύθερη.

 

ΤΑΙΝΙΟΘΗΚΗ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ

Ιερά Οδός 48 & Μεγ. Αλεξάνδρου 134-136, Κεραμεικός, 2103609695.

«Η Τελευταία Απόφαση» (Αντώνης Τολάκης, 2018) την Κυριακή 17/2, στις 12.00. Είσ: € 5.

 

ΦΙΛΟΠΡΟΟΔΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΥΜΗΤΤΟΥ

Ανδρέα Λεντάκη & Αμισού, Υμηττός, 2107625858

«Μια Γυναίκα Εξομολογείται» (Τζον Κασσαβέτης, 1974) τη Δευτέρα 18/2, στις 20.15. Είσ. ελεύθερη.

 

ΓΑΛΛΙΚΟ ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΟ

Σίνα 31, Κολωνάκι, 2103398600

«Το Θαύμα του Μικρού Πρίγκιπα» (Μαριολέν Μπούνστρα, 2018) την Τετάρτη 20/2, στις 19.30, στο πλαίσιο του CineDoc. Είσ.: € 6, 4 (μειωμ.).

 

ΔΗΜΟΤΙΚΟΣ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΣ ΝΕΑ ΕΛΒΕΤΙΑ

Νέας Ελβετίας 34 & Σεβάστειας, Βύρωνας, 2107645210, 2107653054

«Μέρες Βροχής» (Αλεσάντρο Σπηλιωτόπουλος, 2013) την Τετάρτη 20/2 στις 20.00. Είσοδος μόνο με τρόφιμα.

 

ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΡΔΗΤΤΟΣ

Χαρβούρη 2, Μετς, 6945749113

«Η Σκύλλα» (Ζαν Ρενουάρ, 1931) την Παρασκευή 15/2 στις 21.00. Είσ.: € 3.