ΦΕΣΤΙΒΑΛ

9ο ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΠΡΩΤΟΠΟΡΙΑΚΟΥ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ

Ταινιοθήκη της Ελλάδος, Ιερά Οδός 48 & Μεγ. Αλεξάνδρου, Κεραμεικός, 2103609695 / Exile Room, Αθηνάς 12, Μοναστηράκι, 2103223395. Είσ.: € 5, € 50 (εβδομαδιαία κάρτα διαρκείας), € 30 (μειωμένη εβδομαδιαία κάρτα διαρκείας).

Πέμπτη 18

Αίθουσα A

17.45 Η Εικόνα που Έχασες (Ντόναλ Φόρμαν, 2018)

19.30 Αφιέρωμα Φιλίπ Γκραντριέ: Φόνισσα (2015) / Ανησυχία (2017). Παρουσία του σκηνοθέτη.

22.00 Εδώ για ν’ Ακουστώ (Γουίλιαμ Ε. Μπάγκλι, 2017)

Αίθουσα Β

17.00 Revolutionary Songs (ταινίες μικρού μήκους): Χρωματική κραυγή (Λεν Λι, 1953) / Η Κραυγή της Τζαζ (Έντουαρντ Ο. Μπλαντ, 1959) / Τώρα (Σαντιάγκο Άλβαρεζ, 1965) / Ο Διάβολος (Ζαν Γκαμπριέλ Περλό, 2012)

18.15 Μικρού μήκους του Μαρκ Ράπαπορτ: Σεργκέι – Σερ Γκέι (2017) / Κρις Όλσεν – Το Αγόρι που Έκλαψε (2016) / Τατί εναντίον Μπρεσόν: Το Αστείο (2016)

19.45 Αφιέρωμα Φιλίπ Γκραντριέ: Αν και Νύχτα (2015)

Παρασκευή 19

Αίθουσα A

17.00 Αφιέρωμα Φιλίπ Γκραντριέ: Μπορεί η Ομορφιά να ενίσχυσε την Απόφασή μας (2011). Παρουσία του σκηνοθέτη.

19.00 Πορορόκα (Κονσταντίν Ποπέσκου, 2017)

21.45 Νίνα (Όλγκα Κάγντας, 2018)

Αίθουσα Β

18.00 Το Χόλιγουντ του Χίτλερ (Ρίντιγκερ Σούχσλαντ, 2017)

20.00 Revolutionary Songs: Με ποια πλευρά είσαι; (Κεν Λόουτς, 1985) / Τώρα κοιμήσου στη Φωτιά (Μάικλ Μουρ, 1999)

21.30 Αφιέρωμα Φιλίπ Γκραντριέ: Σκοτάδι (1998). Παρουσία του σκηνοθέτη.

23.45 Πουλιά των Προαστίων (Κίου Σενγκ, 2018)

00.00 Η Πένθιμη Παρέλαση των Ρόδων (Τοσίο Ματσουμότο, 1969)

Σάββατο 20

Αίθουσα Α

17.00 Μίλα (Βαλερί Μασαντιάν, 2017)

19.30 Με λένε Μαΐσα (Γκας Κρίγκερ, 2018)

21.15 Σκάσε και παίζε πιάνο (Φιλίπ Γέντικε, 2018). Παρουσία του σκηνοθέτη.

23.15 Ταινίες μικρού μήκους: Αγαπημένη (Ορελιέν Πέιρ, 2018) / Άγρια Ζωή (Λορ Μπουρντόν-Ζαραντέρ, 2017) / Οι σκληροί – Το Μιούζικαλ της Δράσης (Ντάνιελ Βόγκελμαν, 2018)

Αίθουσα Β

18.00 Μικρού μήκους του Μαρκ Ράπαπορτ: Ντέμπρα Πάτζετ, λόγου χάρη (2016) / Ο κύκλος έκλεισε (2015) / Μαξ και Τζέιμς και Ντάνιελ (2015)

19.30 Η Μπαλάντα του Τζο Χιλ (Μπο Βίντερμπεργκ, 1971)

22.00 Αφιέρωμα Φιλίπ Γκραντριέ: Μια λίμνη (2008)

Κυριακή 21

Αίθουσα Α

17.30 Γιάρα (Αμπάς Φαντέλ, 2018)

19.15 Ο Καιρός του Διαβόλου (Λαβ Ντίαζ, 018)

Αίθουσα Β

18.00 Τα Σχέδιά μου θα Ραγίσουν (Ζαν-Φρανσουά Ρισέ, 1997)

20.00 Μικρού μήκους του Μαρκ Ράπαπορτ: Ιδιωτικές Προβολές (2017) / Η Διπλή Ζωή του Πολ Χένριντ (2017) / Η Άδεια Οθόνη (2017) / Εγώ, ο Ντάλιο ή Οι Κανόνες του Παιχνιδιού (2017) / Ο Παππούς της Αμερικής (2018). Παρουσία του σκηνοθέτη.

22.30 Φάουστ (Αντρέα Μπούσμαν, 2018)

Δευτέρα 22

Αίθουσα Α

18.15 Κοινωνική Σαπίλα (Στέλιος Τατασόπουλος, 1932)

19.15 Το Νησί της Αγάπης (Πάουλο Ρότσα, 1982)

22.15 Φούγκα (Ανιέσκα Σμοκζίνσκα, 2018)

Αίθουσα Β

18.00 Αφιέρωμα Σιαολού Γκουό: Εκείνη, μια Κινέζα (2009)

20.00 Revolutionary Road (ταινίες μικρού μήκους): Ροντία 4/8 (1969) Το Πολιτικό Άσμα της Κολέτ Μανί (Ιβ-Μαρία Μαέ, 2017) / Τραγούδι από το Μέλλον (Τομάσο Ντονάτι, 2017) / Το Όπλο μου (Τιερί Ντικουρίγιο, 2018)

21.30 Συνάντησα κι Ευτυχισμένους Τσιγγάνους (Αλεκσάνταρ Πέτροβιτς, 1967). Παρουσία συντελεστών της ταινίας.

Τρίτη 23

Αίθουσα Α

17.00 Αφιέρωμα στον Γιώργο Ζιάκα: Ταξίδι στα Κύθηρα (Θόδωρος Αγγελόπουλος, 1984)

22.00 Η Βουτιά (Γιόνα Ροζένκιερ, 2018)

Αίθουσα Β

18.00 Μια Φορά κι έναν Καιρό τον Νοέμβρη (Αντρέι Γιακιμόφσκι, 2017)

20.00 Μικρού μήκους του Μαρκ Ράπαπορτ: Ιδιωτικές Προβολές (2017) / Η Διπλή Ζωή του Πολ Χένριντ (2017) / Η Άδεια Οθόνη (2017) / Εγώ, ο Ντάλιο ή Οι Κανόνες του Παιχνιδιού (2017) / Ο Παππούς της Αμερικής (2017). Παρουσία του σκηνοθέτη.

22.30 Αφιέρωμα Φιλίπ Γκραντριέ: Λευκή Επιληψία (2012)

Τετάρτη 24

Αίθουσα Α

17.30 Το Περιστέρι (Μπάνου Σιβάτσι, 2018)

19.00 Η Βασίλισσα του Φόβου (Βαλέρια Μπερτουτσέλι & Φαμπιάνα Τισκόρνια, 2018)

21.00 Αφιέρωμα Σιαολού Γκουό: Πέντε Άντρες και Ένας Καραβάτζιο (2018). Παρουσία της σκηνοθέτιδας.

Αίθουσα Β

18.00 Ο Κλέφτης ή η Πραγματικότητα (Αντουανέτα Αγγελίδη, 2001)

20.00 Αφιέρωμα στον Γιώργο Ζιάκα: Μεγαλέξαντρος (Θόδωρος Αγγελόπουλος, 1980)

 

ΑΦΙΕΡΩΜΑ

ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΣΤΗΝ ΑΛΚΗ ΖΕΗ

Τριανόν, Κοδριγκτώνος 21, Βικτώρια, 2108215469. Είσοδος ελεύθερη.

Σάββατο 20

16.00 Ο Μεγάλος Περίπατος της Άλκης (Μαργαρίτα Μαντά, 2017)

 

ΕΙΔΙΚΕΣ ΠΡΟΒΟΛΕΣ

ΡΥΘΜΟΣ ART THEATER

Λεωφ. Μαρίνου Αντύπα 38, Ηλιούπολη, 2109750060.

«Ένας Άνθρωπος Παντός Καιρού» (Γιάννης Σολδάτος, 2004) την Πέμπτη 18/10, στις 20.00. Είσ.: € 5.

ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΣ ΝΕΑ ΕΛΒΕΤΙΑ

Ν. Ελβετίας 34 και Σεβαστείας, Βύρωνας.

«Μπελίσιμα» (Λουκίνο Βισκόντι, 1952) την Παρασκευή 19/10, στις 20.00, στο πλαίσιο των προβολών «Σιωπές και Όνειρα». Ακολουθεί συζήτηση με τον ποιητή και μεταφραστή Βασίλη Ρούβαλη. Είσοδος ελεύθερη.

ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΡΔΗΤΤΟΣ

Ευγ. Βουλγάρεως & Χαρβούρη 2, Μετς, 6945749113.

«Ζήτημα Ζωής και Θανάτου» (Μάικλ Πάουελ & Έμερικ Πρεσμπέργκερ, 1946) την Παρασκευή 19/10, στις 21.00. Είσ.: € 2.

ΦΙΛΟΠΡΟΟΔΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΥΜΗΤΤΟΥ

Ανδρέα Λεντάκη & Αμισού, Υμηττός, 2107625856.

«Τσιμεντένια Ακτή» (Ρόμπερτ Χάρντινγκ Πίτμαν, 2009) τη Δευτέρα 22/10, στις 20.15. Είσοδος ελεύθερη.

ΤΡΙΑΝΟΝ

Κοδριγκτώνος 21, Βικτώρια, 2108215469.

«Στο Κέντρο του Κύκλου» (Ορφέας Περετζής, 2016) το Σάββατο 20/10 στις 21.00. Ακολουθεί συζήτηση με τον σκηνοθέτη. «Όλα είναι Δρόμος» (Παντελής Βούλγαρης, 1998) την Κυριακή 21/10, στις 17.00, στο πλαίσιο των προβολών «Σινεμά με τον Φρόιντ». Ακολουθεί συζήτηση. Είσ.: € 7.

ΜΟΥΣΕΙΟ ΜΠΕΝΑΚΗ

Πειραιώς 138 & Ανδρόνικου, 2103453111

«Τεχνητή νοημοσύνη: το μέλλον είναι ήδη εδώ» (Τόμι Παλότα & Φέμκε Βόλτινγκ, 2018) την Κυριακή 21/10, στις 12.00, στο πλαίσιο του κύκλου προβολών KinderDocs. Είσ.: € 3 (παιδιά), 6 (ενήλικοι).