Νέα

Το «Nomadland» απόλυτος νικητής και στα βραβεία BAFTA

«Nomadland»
«Nomadland»

«Καρφωτό» για να σαρώσει στα 93α Όσκαρ πηγαίνει το «Nomadland», καθώς η ταινία της Κλόι Ζάο την περασμένη Κυριακή (11/4) απέσπασε 4 βραβεία BAFTA.

banner

Η Βρετανική Ακαδημία Κινηματογράφου πέρασε ένα ιστορικό για την ίδια Σαββατοκύριακο, αφού λόγω της πανδημίας η τελετή απονομής χωρίστηκε σε δύο μέρη. Τα τεχνικά βραβεία δόθηκαν πρώτα, το Σάββατο (10/4), για να ακολουθήσουν τα υπόλοιπα την επόμενη μέρα. Επιπλέον, αυτά ήταν τα πρώτα BAFTA στα οποία λήφθηκαν υπόψη νέοι κανονισμοί με στόχο την επίτευξη όσο το δυνατόν μεγαλύτερης ποικιλίας μεταξύ των υποψηφίων, ύστερα από την περσινή έντονη κριτική που ασκήθηκε στη διοργάνωση εξαιτίας της απουσίας μη λευκών (και αντρών) συμμετεχόντων.

Ως προς τα βραβεία, τώρα, όπως ήδη αναφέρθηκε το «Nomadland» ήταν ο απόλυτος νικητής, αποσπώντας ΒΑFTA καλύτερης ταινίας, σκηνοθεσίας, α' γυναικείου ρόλου (Φράνσις ΜακΝτόρμαντ) και διεύθυνσης φωτογραφίας. Καλύτερη βρετανική ταινία αναδείχθηκε το «Promising Young Woman» με τη σκηνοθέτιδα Έμεραλντ Φενέλ να αποσπά επίσης το βραβείο πρωτότυπου σεναρίου. Το βραβείο α' ανδρικού ρόλου απονεμήθηκε στον Άντονι Χόπκινς για την ερμηνεία του στο «Father» (Φλόριαν Ζέλερ), παρότι φαβορί για την αντίστοιχη οσκαρική κατηγορία παραμένει ο Τσάντγουικ Μπόουζμαν («Η Θρυλική Μα Ρέινι»). Στην κατηγορία του β' αντρικού επικράτησε, αναμενόμενα, ο Ντάνιελ Καλούγια («Judas and the Black Messiah»), όπως εξίσου προβλέψιμη ήταν η βράβευση της Γιουν Γιου-ζανγκ για το «Minari».

banner

Αναλυτικά τα βραβεία BAFTA 2021:

Καλύτερη ταινία
The Father
The Mauritanian
Nomadland
Promising Young Woman
Η Δίκη των 7 του Σικάγου

Καλύτερη βρετανική ταινία
Calm With Horses
The Dig
The Father
His House
Limbo
The Mauritanian
Mogul Mowgli
Promising Young Woman
Rocks
Saint Maud

Καλύτερο ντεμπούτο από Βρετανό σκηνοθέτη, σεναριογράφο ή παραγωγό
His House (Ρέμι Γουίκς)

Limbo (Μπεν Σάροκ)
Moffie (Τζακ Σάιντι)
Rocks (Τερέσα Ικόκο & Κλερ Γουίλσον)
Saint Maud (Ρόουζ Γκλας)

Ξενόγλωσση ταινία
Άσπρο Πάτο
Dear Comrades!
Οι Άθλιοι
Minari
Quo Vadis, Aida?

Καλύτερο ντοκιμαντέρ
Collective
David Attenborough: A Life On Our Planet
The Dissident
My Octopus Teacher
The Social Dilemma

Ταινία κινουμένων σχεδίων
Φύγαμε
Soul
Wolfwalkers

Καλύτερη σκηνοθεσία
Τόμας Βίντερμπεργκ («Άσπρο Πάτο»)
Σάνον Μέρφι («Babyteeth»)
Λι Άιζακ Τσανγκ («Minari»)
Κλόι Ζάο («Nomadland»)
Γιασμίλα Ζμπάνιτς («Quo Vadis, Aida?»)
Σάρα Γκάβρον («Rocks»)

Πρωτότυπο σενάριο
Τομπίας Λίντχολμ & Τόμας Βίντερμπεργκ («Άσπρο Πάτο»)
Τζακ Φίντσερ («Mank»)
Έμεραλντ Φενέλ («Promising Young Woman»)
Τερέζα Ικόκο & Κλερ Γουίλσον («Rocks»)
Άαρον Σόρκιν («Η Δίκη των 7 του Σικάγου»)

Διασκευασμένο σενάριο
Μόιρα Μπουφίνι («The Dig»)
Κρίστοφερ Χάμπτον & Φλόριαν Ζέλερ («The Father»)
Ρόρι Χάινς, Σοχράμπ Νοσιρβάνι & Μ. Μπ. Τάβερν
Κλόι Ζάο («Nomadland»)
Ραμίν Μπαχράνι («The White Tiger»)

Α' γυναικείος ρόλος
Μπάκι Μπακράι («Rocks»)
Ράντα Μπλανκ («The Forty-Year-Old Version»)
Βανέσα Κίρμπι («Τα Θραύσματα μιας Γυναίκας»)
Φράνσις ΜακΝτόρμαντ («Nomadland»)
Γούνμι Μουσάκου («His House»)
Άλφρε Γούνταρντ («Clemency»)

Α' ανδρικός ρόλος
Ριζ Άχμεντ («Sound of Metal»)
Τσάντγουικ Μπόουζμαν («Η Θρυλική Μα Ρέινι»)
Αντάρς Γκουράβ («The White Tiger»)
Άντονι Χόπκινς («The Father»)
Μαντς Μίκελσεν («Άσπρο Πάτο»)
Ταχάρ Ραχίμ («The Mauritanian»)

Β' γυναικείος ρόλος
Νιάμ Αλγκάρ («Calm With Horses»)
Κόσαρ Άλι («Rocks»)
Μαρία Μπακαλόβα («Borat Subsequent Moviefilm»)
Ντομινίκ Φίσμπακ («Judas and the Black Messiah»)
Άσλεϊ Μαντέκουε («County Lines»)
Γιουν Γιου-ζανγκ («Minari»)

Β' ανδρικός ρόλος
Ντάνιελ Καλούγια («Judas and the Black Messiah»)
Μπάρι Κίγκαν («Calm With Horses»)
Άλαν Κιμ («Minari»)
Λέσλι Όντομ Τζ. («One Night In Miami»)
Κλαρκ Πίτερς («Da 5 Bloods»)
Πολ Ράτσι («Sound of Metal»)

Πρωτότυπη μουσική
Τρεντ Ρέζνορ & Άτικους Ρος («Mank»)
Εμίλ Μόζερι («Minari»)
Τζέιμς Νιούτον Χάουαρντ («Του Κόσμου τα Νέα»)
Άντονι Γουίλις («Promising Young Woman»)
Τζον Μπατίστ, Τρεντ Ρέζνορ & Άτικους Ρός («Soul»)

Καλύτερο κάστινγκ

Σαχίν Μπάιγκ («Calm With Horses»)
Αλέξα Λ. Φόγκελ («Judas and the Black Messiah»)
Τζούλια Κιμ («Minari»)
Λίντσεϊ Γκρέιαμ Αχανόνου & Μέρι Βερνιέ («Promising Young Woman»)
Λούσι Παρντί («Rocks»)

Διεύθυνση φωτογραφίας
Σον Μόμπιτ («Judas and the Black Messiah»)
Έρικ Μέσερσμιτ («Mank»)
Άλγουιν Χ. Κίχλερ («The Mauritanian»)
Ντάριους Γουόλσκι («Του Κόσμου τα Νέα»)
Τζόσουα Τζέιμς Ρίτσαρντς («Nomadland»)

Μοντάζ
Γιώργος Λαμπρινός («The Father»)
Κλόι Ζάο («Nomadland»)
Φρεντερίκ Τοραβάλ («Promising Young Woman»)
Μικέλ Ε. Τζ. Νίλσεν («Sound of Metal»)
Άλαν Μπαουμγκάρτεν («Η Δίκη των 7 του Σικάγου»)

Παραγωγή
The Dig
The Father
Mank
Του Κόσμου τα Νέα
Rebecca

Κουστούμια
Αμμωνίτης
The Dig
Emma.
Η Θρυλική Μα Ρέινι
Mank

Μέικαπ
The Dig
Το Τραγούδι του Χιλμπίλη
Η Θρυλική Μα Ρέινι
Mank
Πινόκιο

Ήχος
Greyhound
Του Κόσμου τα Νέα
Nomadland
Soul
Sound of the Metal

Ειδικά εφέ
Geyhound
Ο Ουρανός του Μεσονυχτίου
Μουλάν
The One And Only Ivan
Tenet

Καλύτερη βρετανική μικρού μήκους animation
The Fire Next Time (Ρενάλντο Πελέ, Γιάνλινγκ Γουάνγκ & Κέρι Τζέιντ Κόλμπι)
The Owl and the Pussycat (Μόουλ Χιλ & Λόρα Ντάνκαλφ)
The Song of a Lost Boy (Ντάνιελ Κουίρκ, Τζέιμι ΜακΝτόλαντ & Μπριντ Άρνστιν)

Καλύτερη βρετανική μικρού μήκους
Eyelash (Τζέσι Λιούις Ρις & Άικ Νιούμαν)
Lizard (Ακινόλα Ντέιβις, Ρέιτσελ Νταργκάβελ & Γουέιλ Ντέιβις)
Lucky Break (Τζον Άντις & Ράμι Σάρας Παντόχα)
Miss Curvy (Γκάντα Ελντεμαλάουι)
The Present (Φαράχ Ναμπούλσι)

Βραβείο Rising Star
Μπάκι Μπακράι
Κόνραντ Καν
Κίνγκσλι Μπεν-Αντίρ
Μόρφιντ Κλαρκ
Σόπε Ντιρίσου

Σχετικά Θέματα