Ανταπόκριση

Τέσσερις γυναίκες «κατέκτησαν» το 22ο Φεστιβάλ Ολυμπίας

Από -

«Η Μπουλμπούλ μπορεί να Τραγουδήσει»
«Η Μπουλμπούλ μπορεί να Τραγουδήσει»

Ένα ακόμα Φεστιβάλ Ολυμπίας (30/11-7/12) ολοκληρώθηκε με επιτυχία χωρίς να απογοητεύσει το πιστό κοινό του κι ανανέωσε το ραντεβού του για το 2020 και την 23η διοργάνωση αφού απένειμε τις δάφνες του. Για πρώτη φορά στην ιστορία του θεσμού 4 γυναίκες απέσπασαν τα μεγάλα βραβεία, με μία από αυτές να τιμάται για δεύτερη φορά από το φεστιβάλ.

Ο λόγος για την Ινδή Ρίμα Ντας, η οποία όπως και το 2017 με το «Ροκ Συγκρότημα του Χωριού», κατέκτησε ξανά το βραβείο καλύτερης ταινίας με το «Η Μπουλμπούλ μπορεί να Τραγουδήσει». Η Ντας είδε επίσης και την πρωταγωνίστριά της Αρνάλι Ντας να αποσπά το βραβείο καλύτερης ερμηνείας κοριτσιού.

Η Γαλλίδα Μαρίν Ατλάν αναδείχθηκε καλύτερη σκηνοθέτιδα και ο μικρός Τεό Πολγκάρ επικράτησε στην κατηγορία καλύτερης ερμηνείας αγοριού, αμφότεροι με το «Ντανιέλ», ενώ η ταινία που είχαμε ξεχωρίσει με τίτλο «Κομμώσεις Ρόμι» της Μίσα Καμπ κέρδισε τα βραβείο σεναρίου. Τέλος, καλύτερο ντοκιμαντέρ αναδείχθηκε το «Τρέχει στο Αίμα μου» της Μάγια Νιούελ.

«Κομμώσεις Ρόμι»
«Κομμώσεις Ρόμι»

Δείτε παρακάτω τους νικητές του 22ου Φεστιβάλ Ολυμπίας:

Βραβεία διεθνούς κριτικής επιτροπής

Καλύτερη ταινία μεγάλου μήκους: Η Μπουλμπούλ μπορεί να Τραγουδήσει (Ρίμα Ντας)
Καλύτερη ταινία μικρού μήκους μυθοπλασίας: Πιτσιρίκια στη Βροχή (Κλεμεντίν Καρί)
Καλύτερη ταινία μικρού μήκους κινουμένων σχεδίων: Η Αλεπού και το Πουλί (Σαμ & Φρεντ Γκιγιόμ)
Βραβείο σκηνοθεσίας ταινίας μεγάλου μήκους: Μαρίν Ατλάν («Ντανιέλ»)
Βραβείο σεναρίου ταινίας μεγάλου μήκους: Ταμάρα Μπος («Κομμώσεις Ρόμι»)
Βραβείο καλύτερης ερμηνίας αγοριού σε μεγάλου μήκους: Τεό Πολγκάρ («Ντανιέλ»)
Βραβείο καλύτερης ερμηνίας κοριτσιού σε μεγάλου μήκους: Αρναλί Ντας («Η Μπουλμπούλ μπορεί να Τραγουδήσει»)

«Ο Πρώτος Αποχαιρετισμός»
«Ο Πρώτος Αποχαιρετισμός»

Βραβεία διεθνούς κριτικής επιτροπής Kids & Docs

Καλύτερο ντοκιμαντέρ μεγάλου μήκους: Τρέχει στο Αίμα μου (Μάγια Νιούελ)
Καλύτερο ντοκιμαντέρ μεσαίου και μικρού μήκους: Ψηλά το Κεφάλι (Τζοάν Σάλμον)
Καλύτερη σκηνοθεσία: Τόνισλαβ Χρίστοφ («Η Μαγική Ζωή της V»)
Εύφημες Μνείες: 19.91 (Εμίλια Σνιέγκοσκα) / Copper Notes of a Dream (Ρέζα Φαρχαμάντ)

Βραβεία διεθνούς κριτικής επιτροπής νέων

Καλύτερη ταινία μικρού μήκους μυθοπλασίας: Μετρονόμος (στο ρυθμό) (Σκοτ Λόχμους)
Καλύτερη ταινία μικρού μήκους κινουμένων σχεδίων: Ίαν, μια συγκινητική ιστορία (Έιμπελ Γκόρλντφαρμπ)

Βραβεία κριτικής επιτροπής των παιδιών

Καλύτερη ταινία μεγάλου μήκους μυθοπλασίας: Η Ρόκα αλλάζει τον Κόσμο (Κάτια Μπένρατ)
Καλύτερη ταινία μικρού μήκους μυθοπλασίας: Το Κλαδί (Τέπο Αϊρακσίμεν)
Καλύτερη ταινία μικρού μήκους κινουμένων σχεδίων: Ο Χαρταετός (Μάρτιν Σματάνα)
Καλύτερο ντοκιμαντέρ μεγάλου μήκους: Ανακαλύπτοντας το Αύριο (Λάουρα Νιξ)
Καλύτερο ντοκιμαντέρ μικρού και μεσαίου μήκους: OBON (Αντρέ Χόερμαν & Άννα Σάμο)

Ο Αντιπεριφερειάρχης Βασίλης Γιαννόπουλος και ο Καλλιτεχνικός Διευθυντής του Φεστιβάλ Δημήτρης Σπύρου
Ο Αντιπεριφερειάρχης Βασίλης Γιαννόπουλος και ο Καλλιτεχνικός Διευθυντής του Φεστιβάλ Δημήτρης Σπύρου

Βραβεία Ευρωπαϊκής Ένωσης του Παιδικού Κινηματογράφου

Ταινία μεγάλου μήκους: Ο Παππούς μου είναι Εξωγήινος (Ντράζεν Ζάρκοβιτς-Μαρίνα & Άντρεε Σκοπ)
Ταινία μικρού μήκους: Κέικ με Καρδιά που Λιώνει (Μπενουά Σιεού)
Ταινία ντοκιμαντέρ: Anbessa (Μο Σκαρπέλι)

Ειδικά βραβεία

Βραβείο της Βουλής των Ελλήνων «Ανθρώπινες Αξίες»: Κομμώσεις Ρόμι (Μίσα Καμπ)
Βραβείο «#ThisisEU – Ευρωπαϊκές αξίες» της Αντιπροσωπείας της Ευρωπαϊκής Επιτροπής στην Ελλάδα: Η Ρόκα αλλάζει τον Κόσμο (Κάτια Μπένρατ)
Βραβείο Διεθνούς Κέντρου Κινηματογράφου για Παιδιά και Νέους: Η Ρόκα αλλάζει τον Κόσμο (Κάτια Μπένραθ)
Βραβείο Πανελλήνιας Ένωσης Κριτικών Κινηματογράφου: Στα Άκρα (Αλντιγιάρ Μπαϊρακίμοβ)
Βραβείο Ομοσπονδίας Κινηματογραφικών Λεσχών Ελλάδας: Ο Πρώτος Αποχαιρετισμός (Λίνα Γουάνγκ)

Βραβεία 2ου Olympia "Creative Ideas" Pitching Lab

Στην Ερωφίλη Μωραΐτη για την ταινία «Μυρμηγκάκι» και στην Άρτεμης Αναστασιάδου για την ταινία «Βανκούβερ». Και στα δύο σχέδια το Νεανικό Πλάνο προσφέρει υποστήριξη στις ενέργειες προώθησης της παραγωγής (φάκελος, μεταφράσεις, διεθνής επικοινωνία) καθώς και τον υποτιτλισμό της ταινίας, ενώ η SteFilm και η Authorwave προσφέρουν τεχνικές υπηρεσίες.

19η Camera Zizanio

Τα Βραβεία του Ελληνικού Διαγωνιστικού Τμήματος:
Κατηγορία Α’ – Ταινίες παιδιών έως 12 ετών
Α’ Βραβείο: Το Αιώνιο Βιβλίο (3ο Δημοτικό Σχολείο Πύργου)
Β’ Βραβείο: Ο Κόσμος του Βιβλίου (Ηλίας Μαθιουδάκης & Ελένη Αθανασά)
Γ’ Βραβείο: Καληνύχτα Παππού (4ο Δημοτικό Σχολείο Ξάνθης)

Κατηγορία Β’ – Ταινίες παιδιών από 13 έως 16 ετών
Α’ Βραβείο: Εκδρομή (1ο Γυμνάσιο Ζωγράφου)
Β’ Βραβείο: Πίστεψε, ψάξε, ξεκίνα (6ο Λύκειο Ζωγράφου)
Γ’ Βραβείο: Footballholics (1o ΓΕΛ Ταύρου)
Ειδική Μνεία: Η Φασαρία της Σιωπής (1ο Γυμνάσιο Σητείας, Κρήτη) / Τhe Game (2ο ΓΕΛ Μυτιλήνης)

Κατηγορία Γ’ – Ταινίες παιδιών από 17 έως 20 ετών
Α’ Βραβείο: Group Therapy (7ο Ημερήσιο Γενικό Λύκειο Ν. Σμύρνης «ΕΣΤΙΑ»)
Β’ Βραβείο: Μάνα Αναμνήσεων (Εσπερινό Γυμνάσιο Μυτιλήνης με Λυκειακές Τάξεις)
Γ’ Βραβείο: Σε Χρειάζομαι (Κινηματογραφική Ομάδα Λυκείου Κυθήρων)

Ειδικό Βραβείο Νικος Καβουκίδης: Καλλιτεχνικό Γυμνάσιο Γέρακα

Βραβείο Εγγραμματισμού στα Μέσα: Ιστορία της Ελληνικής Τοιχογραφίας ΙΙ (1ο Δημοτικό Σχολείο Ιλίου)

Βραβείο Συνήγορος του Πολίτη: Εφηβίωση (1ο Γυμνάσιο Πύργου)

Τα Βραβεία του Διεθνούς Διαγωνιστικού Τμήματος
Κατηγορία Α’ – Ταινίες παιδιών έως 12 ετών: Προτεραιότητες (Bardic Studio, Αυστραλία)
Κατηγορία Β’ – Ταινίες παιδιών από 13 έως 16 ετών: Το Μικρό Κορίτσι Χελιδόνι Επιστρέφει Σπίτι (Studio Klasse, Κίνα)
Κατηγορία Γ’ – Ταινίες παιδιών από 17 έως 20 ετών: Τσαχπίνης (Μουρσχιντούλ Αλάμ Μπουιγιάν, Μπαγκλαντές)

Τα Βραβεία του Ευρωπαϊκού Διαγωνιστικού Τμήματος
Κατηγορία Α’ – Ταινίες παιδιών έως 12 ετών
Α’ Βραβείο: Διαπεραστικός (Λίλιτ Γιοργκ, Γερμανία)
Β’ Βραβείο: Νοήματα (Τάμπι Μάιλς, Σκωτία)
Γ’ Βραβείο: Περπάτα Δίπλα μου (Δημοτικό Σχολείο C.E.I.P. Serreria, Ισπανία)

Κατηγορία Β’ – Ταινίες παιδιών από 13 έως 16 ετών
A’ Βραβείο: Συγγνώμη, Λάθος μου (Class W - SLG, Ολλανδία)
Β’ Βραβείο: Άσπεργκερ (Άινς, Ολλανδία)
Γ’ Βραβείο: Xanny (Λοτ Σπέκερς, Ολλανδία)

Κατηγορία Γ’ – Ταινίες παιδιών από 17 έως 20 ετών
Α’ Βραβείο: Γείωση (Οιζίν Ρέιλι, Ιρλανδία)
Β’ Βραβείο: Απόδραση (Station Next, Δανία)
Γ’ Βραβείο: Μήπως Είδατε τον Μπάστερ; (Εμάνουελ Λι, Ηνωμένο Βασίλειο)

Σχετικά Θέματα