Φεστιβάλ

Συνεχίζεται δυναμικά και διαδικτυακά το 12ο Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου Λάρισας

Από -

Καθημερινά στις 20.00 και για δύο ώρες, στην επίσημη ιστοσελίδα του 12ου Διεθνούς Φεστιβάλ Κινηματογράφου Λάρισας, οι σινεφίλ δίνουν ραντεβού για μια ξεχωριστή online θέαση ταινιών μικρού μήκους.

Ο κινηματογραφικός θεσμός της Θεσσαλίας προσαρμοζόμενος στις συνθήκες μετέφερε τις δράσεις του ψηφιακά, έτσι μέχρι τις 17/10 μπορούν όλοι να απολαύσουν μέσω της πλατφόρμας του φεστιβάλ δωρεάν σινεμά από όλο τον κόσμο. Αξίζει να σημειωθεί πως οι ταινίες που προβάλλονται θα είναι διαθέσιμες μέχρι τις 20/10, επομένως προλαβαίνετε να παρακολουθήσετε όλες τις συμμετοχές με άνεση.

Το πρόγραμμα των επόμενων προβολών διαμορφώνεται ως εξής:

Τετάρτη 14 Οκτωβρίου

20:00 Έναρξη
Διεθνές διαγωνιστικό (123 λεπτά &21 δευτ.)
1. Tales of light (7:22), Wiebke Becker και Shahab Habibi, Γερμανία
2. The Tail (10:00), Yiğit Heprsev, Τουρκία
3. Now I Can See the Moon (16:35), Mateusz Skałka, Πολωνία
4. Mall (7:03), Jerry Hoffmann, Γερμανία
5. Peete (10:00), Simon Madore, Καναδάς
6. Qui Vive (19:41), Anaïs Debus, Βέλγιο
7. Pumpernickel (7:25), Greta Benkelmann, Γερμανία
8. Something There (16:50), Andrea Slavicek, Ισπανία
9. The Story of Yiannis (14:34), Voula Germanakou Kopsini, Γερμανία
10. La Ricetta della Mamma (15 :00), Dario Piana, Ιταλία

Πέμπτη 15 Οκτωβρίου

20:00 Έναρξη
Διαγωνιστικό animation (72 λεπτά &2δευτ.)
1. Epirenov (15:00), Alejandro Ariel Martin, Αργεντινή
2. Soup (4:30), Παναγιώτης Χαραλάμπους, Ελλάδα
3. Sohrab and Rustum (13:36), Lee Whitmore, Αυστραλία
4. Overnight (3:37), Leon Aksin, Κροατία
5. ArchiPaper (4:05), Rafal Barnas, Πολωνία
6. Δρακομαγειρέματα/ Dragon Recipes (7:12), Μαρία Παύλου, Κύπρος
7. Bear with Me (4:50), Daphna Awadish, Ολλανδία
8. Butterfly and Mouse (14:16), Mira Yankova, Βουλγαρία
9. Catnap (6:34), Alivia Horsley, Η.Π.Α. 72,2

Παρασκευή 16 Οκτωβρίου

20:00 Έναρξη
Animation ( 82 λεπτά 7 δευτ.)
1. 273 Days from Today (11:38), Κωνσταντίνος Βαχλάς, Ελλάδα
2. War for Keyboards Warriors (2:27), Lam Can-zhao, Κίνα
3. Strates (6:03), Bhopal, Γαλλία
4. Fresh Green (4:21), Ida Greenberg, Η.Π.Α.
5. Pattern Cognition/Mustererkenntnis (7:20), Thorsten Fleisch, Γερμανία
6. Yikásdáhí - Awaits the Dawn (7:35), Gabriela Clar, Αργεντινή
7. Ballad of Pipe and Necklace (12:00), Martin Babić, Κροατία
8. Trophy Hunter (3:40), Sean Burns, Η.Π.Α.
9. Deady Freddy (10:13), Alicia Eisen, Καναδάς
10. Wither (3:20), Nicolette Axiak, Αυστραλία
11. Prelude (1:00), Rick Niebe, Ιταλία
12. The Quite (10:00), Radheya Jegatheva, Αυσταλία
13. Trainwreck (4:53), Bianca Calandra, Γαλλία

Σάββατο 17 Οκτωβρίου

20:00 Έναρξη
Μαθητικό διαγωνιστικό (125 λεπτά)
01. 1ο ΕΠΑΛ και 1ο Ε.Κ. Άργους «Ο Άγνωστος Σωτήρας» (15’) «The Unknown Savior»
02. Μουσικό Σχολείο Αλίμου «Οι Γάμοι του Φίγκαρο» (2’) «The Marriage of Figaro»
03. ΓΕΛ Καστοριάς «Τo αντίδοτο της μοναξιάς» (11’ 30’’) «The Antidote of Loneliness»
04. 1ο ΕΠΑΛ και 1ο Ε.Κ. Άργους «Μια Απέραντη Αγάπη» (15’) «An Endless Love»
05. 2ο ΓΕΛ Νέας Φιλαδέλφειας «Πόλεμος μέσα μου» (10’ 30’’) «War inside»
06. 4ο Γυμνάσιο Χαλανδρίου «Δυναμόμετρο» (6’) «Dynamometer»
07. Πειραματικό Λύκειο Πανεπιστημίου Μακεδονίας «Δυστοπία» (15’) «Dystopia»
08. 4ο ΓΕΛ Λάρισας «Η ώρα της κρίσης» (15’) «Freedom»
09. 2ο Πειραματικό ΓΕΛ Αθηνών «Εγώ ο άλλος» (10’) «Sense of yourself»
10. ΓΕΛ Πεύκων Θεσσαλονίκης «ΤΣΑΙ!» (09’ 45’’) «Tea!»
11. 4ο Δημοτικό Σχολείο Ξάνθης «Καληνύχτα παππού…» (10’ 30’’) «Goodnight grandfather…»
12. 55ο Δημοτικό Σχολείο Πάτρας «Το κλειδί» (6’ 30’’) «The key»