Ολόκληρο το ελληνικό πρόγραμμα του Φεστιβάλ της Δράμας στο Τριανόν

Δείτε από τις 20 έως τις 26/10 στον αρτ κινηματογράφο του κέντρου το ελληνικό πρόγραμμα της σημαντικότερης μικρομηκάδικης διοργάνωσης της χώρας μας και ανακαλύψτε τα νέα εγχώρια ταλέντα.

Ολόκληρο το ελληνικό πρόγραμμα του Φεστιβάλ της Δράμας στο Τριανόν

Ήταν μία από τις πλέον πολυσυζητημένες διοργανώσεις των τελευταίων χρόνων. Όπως κι αν το κάνουμε, τα βραβεία που δόθηκαν στο πρόσφατο 39ο Φεστιβάλ Μικρού Μήκους Δράμας ξεσήκωσαν έντονες συζητήσεις. Και αν η όμορφη πόλη της Μακεδονίας σας έπεφτε λίγο μακριά, τώρα δεν έχετε δικαιολογία: δείτε στις 20-26/10 στον κινηματογράφο Τριανόν τις καλύτερες ελληνικές μικρομηκάδικες ταινίες της χρονιάς, ανακαλύψτε τα νέα εγχώρια ταλέντα και δώστε σε τελική ανάλυση τις δικές σας διακρίσεις.

Από το πρόγραμμα σίγουρα ξεχωρίζει ο κάτοχος του Χρυσού Διονύσου «Κύβος» του Αλέξανδρου Σκούρα, ένα φιλμ που μιλάει για το ελληνικό οικογενειακό παράδοξο με μια ιδιότυπη, γλυκόπικρη ευαισθησία. Μια άλλη ταινία που ξεχώρισε στο ελληνικό πρόγραμμα ήταν η «Αλεπού» της Ζακλίν Λέντζου, μια ιστορία βίαιης ενηλικίωσης με κινηματογραφική πυκνότητα, εξαιρετική αφηγηματική δυναμική κι εύστοχες κοινωνικές αναφορές.

Προσθέστε στα must see τον γυμναστηριακό «Αόρατο» του Κώστα Γεραμπίνη, την πολυεπίπεδη ερωτική ιστορία της «Αλίκης στο Καφέ» του Δημήτρη Νάκου αλλά και το αλλόκοτο «Helga ar I Lund» της Θέλγιας Πετράκη, από το οποίο ξεχωρίζει το ερμηνευτικό ρεσιτάλ της Έλενας Τοπαλίδου. Επίσης, δώστε προσοχή στα εικαστικά άρτια και αφηγηματικά παιχνιδιάρικα «Κορίτσια της Θάλασσας» του Σήφη Μάινα, στο άνισο, αλλά υψηλής αισθητικής «Νηπενθές» του Γιάννη Συμβώνη και το «Μάτι και το Φρύδι» του Κωστή Χαραμουντάνη που ήταν μια ταινία που έφερε μεταμοντέρνα κινηματογραφική τρέλα και φρέσκο γουεσαντερσονικό αέρα στο μακεδονίτικο φεστιβάλ.

Τέλος, μην χάσετε το σουρεαλιστικό animation «Αίνιγμα» του Αντώνη Ντούσια και Άρη Φατούρο που κέρδισε Εύφημο Μνεία Εικαστικής και Τεχνικής επίτευξης. Ακολουθεί το αναλυτικό πρόγραμμα της εβδομάδας προβολών που διοργανώνει το 39ο Φεστιβάλ Μικρού Μήκους Δράμας στο Τριανόν

ΤΟ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΔΡΑΜΑΣ ΤΑΞΙΔΕΥΕΙ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ (20-26/10)

ΤΡΙΑΝΟΝ
Κοδριγκτώνος 21 (Πατησίων 101) (ΜΕΤΡΟ Βικτώρια), 2108215469, 2108222702

ΤΙΜΕΣ ΕΙΣΙΤΗΡΙΩΝ

Κάθε πρόγραμμα (δίωρο προβολών): 7 ευρώ

Ημερήσιο εισιτήριο: 10 ευρώ

Φοιτητικό/ατέλειες: 5 ευρώ

Ημερήσιο φοιτητικό/ατέλειες: 8 ευρώ

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ ΑΝΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

ΠΕΜΠΤΗ 20 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2016

19:00 ΕΘΝΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

21:00 ΕΘΝΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 21 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2016

19:00 ΕΘΝΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

21:00 ΕΘΝΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

ΣΑΒΒΑΤΟ 22 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2016

17:00 ΒΡΑΒΕΙΑ ΚΑΙ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ 22ου ΔΙΕΘΝΟΥΣ ΦΕΣΤΙΒΑΛ

ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΔΡΑΜΑΣ

19:00 ΒΡΑΒΕΙΑ ΚΑΙ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ 22ου ΔΙΕΘΝΟΥΣ ΦΕΣΤΙΒΑΛ

ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΔΡΑΜΑΣ

21:00 ΕΘΝΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

ΚΥΡΙΑΚΗ 23 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2016

17:00 ΒΡΑΒΕΙΑ ΚΑΙ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ 39ου ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ

ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΔΡΑΜΑΣ

19:00 ΒΡΑΒΕΙΑ ΚΑΙ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ 39ου ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ

ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΔΡΑΜΑΣ

21:00 ΒΡΑΒΕΙΑ ΚΑΙ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ 39ου ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ

ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΔΡΑΜΑΣ

ΔΕΥΤΕΡΑ 24 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2016

19:00 ΕΘΝΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

21:00 ΕΘΝΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

ΤΡΙΤΗ 25 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2016

19:00 ΕΘΝΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

21:00 ΕΘΝΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

ΤΕΤΑΡΤΗ 26 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2016

17:00 ΒΡΑΒΕΙΑ ΚΑΙ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ 39ου ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ

ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΔΡΑΜΑΣ

19:00 ΒΡΑΒΕΙΑ ΚΑΙ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ 39ου ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ

ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΔΡΑΜΑΣ

21:00 ΒΡΑΒΕΙΑ ΚΑΙ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ 39ου ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ

ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΔΡΑΜΑΣ

ΑΝΑΛΥΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
ΜΕ ΤΟΥΣ ΤΙΤΛΟΥΣ ΠΟΥ ΠΡΟΒΑΛΛΟΝΤΑΙ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ

Πέμπτη 20 Οκτωβρίου

19:00 – 21:00
39ο Εθνικό Φεστιβάλ – Διαγωνιστικό

«Αόρατος» 29’ Κώστας Γεραμπίνης

«Unattended item » 13’ Φίλιππος Βοκοτόπουλος

«Smoke in the water» 24’ Σπυρίδων Παπασπύρου

«Ρήξη τυμπάνου» 19’ Κινηματογραφικό Εργαστήριο Κ.Λ. Ηλιούπολης

«Ταξί» 12’ Συνοδινός Μοσχίδης

«Pet» 11’ Χρήστος Μωραΐτης

21:00 – 23:00
39ο Εθνικό Φεστιβάλ - Διαγωνιστικό

«Θεατής» 18’ Θοδωρής Βουρνάς

«Ummi» 15’ Νίκος Αυγουστίδης

«Μάγδα» 20’ Δημήτρης Ζούρας

«2 1/2» 10’ Χρήστος Νταμπακάκης

«The refugees» 3’ Άννη Καλτσίδου

«Vitatio» 7’Νίκος Ραδαίος

«Ο αγρότης» 16’Στάθης Αποστόλου

«The fly I swatted» 20’ Εσμεράλδα Μομφερράτου

Παρασκευή 21 Οκτωβρίου

19:00 – 21:00
39ο Εθνικό Φεστιβάλ - Διαγωνιστικό

«Φιλοκτήτης - Ο μύθος ενός ξένου» 16’ Κατερίνα Καλκετενίδη

«Ο φίλος μου και γω» 15’ Αλέξανδρος Λουϊζίδης

«Ευριπίδου 14» 16’ Μιχάλης Δημητρίου

«Εγώ, ο Χλεμπόνιας κι ο Σκούληκας» 20’ Νίκος Θεοδοσίου

«Μόνικα» 5’ Δημήτρης Αργυρίου

«Κορίτσια της θάλασσας» 13’ Σήφης Μάινας

21:00 – 23:00
39ο Εθνικό Φεστιβάλ - Διαγωνιστικό

«Στα σκοτεινά στην Κρήτη» 26’ Βίκη Αρβελάκη

«Η γάτα» 29’Αναστασία Αναγνωστοπούλου

«Diversity» 3’Δημήτριος Μανιώρος

«Dove» 18’ Κωνσταντίνος Χαλιάσας

«Η άλλη» 7’Αναστασία Ρίζου

«Γενέθλια» 13’ Δημήτρης Κατσιμίρης

«A job interview» 7’ Αντώνης Γλαρός

Σάββατο 22 Οκτωβρίου

17:00 –19:00
Βραβεία και Διακρίσεις 22ου Διεθνούς Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας

«Nelly» Chris Raiber Αυστρία 16’

Ειδικό Βραβείο Αρτιότερης Παραγωγής TV5 MONDE

«Before Lunch» (Πριν το μεσημεριανό) Simon Szabó Ουγγαρία 9’

Ειδικό Βραβείο

«The One» (Το έτερόν μου ήμισυ) Ivan Pavljutskov Εσθονία 13’

Ειδικό Βραβείο

«The same blood» (Το ίδιο αίμα) Mitry Semenov-Aleinikov Λευκορωσία. 15’

Ειδικό Βραβείο

«Η Αλίκη στο καφέ» Δημήτρης Νάκος Ελλάδα 19’

Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Νότιας και Ανατολικής Ευρώπης

19:00 -21:00
Βραβεία και Διακρίσεις 22ου Διεθνούς Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας

«Fighting for Death» (Αγώνας Θανάτου) Eleonora Veninova Π.Γ.Δ.Μ. 14’

Ειδικό Βραβείο Ανδρικής Ερμηνείας

«The return of Erkin» (Η επιστροφή του Erkin) Maria Guskova Ρωσία-Κιργιστάν 28’

Βραβείο Ανθρωπίνων Αξιών

«Shooting star» (Πεφταστέρι) Lyubo Yonchev Βουλγαρία-Ιταλία 28’

Βραβείο EFA «ΔΡΑΜΑ 2016», της Ευρωπαϊκής Ακαδημίας Κινηματογράφου

Ειδικό Βραβείο Γυναικείας Ερμηνείας

«Madam Black» Ivan Barge Νέα Ζηλανδία-Ηνωμένο Βασίλειο 11’

Δεύτερο Βραβείο

«Mouth of hell» (Πύλη της Κολάσεως) Samir Mehanovic Σκωτία- Ινδία 15

Grand Prix 2016

21:00 – 23:00
39ο Εθνικό Φεστιβάλ - Διαγωνιστικό

«Colette and the room B-12» 10’ Αλεξάνδρα Καραμιζάρη

«XENOS » 11’ Βούλα Γερμανάκου Κοψίνη

«Το μάτι και το φρύδι» 17’ Κωστής Χαραμουντάνης

«Όπου γης και πατρίς» 30’ Αλέξανδρος Θεμιστοκλής Κοσμάκης

«Odette» 16’ Ευθύμης Kosemund Σανίδης

«Sternenkind» 22’ Δανιήλ Μίχαλος

«Helga är i Lund » 20’ Θέλγια Πετράκη

Κυριακή 23 Οκτωβρίου

17:00-19:00
Βραβεία και Διακρίσεις 39ου Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας

«3000» Αντώνης Τσώνης 20’

Ειδικό Βραβείο

«Felicita» Γιάννης Ζαφείρης 10’

Εύφημος Μνεία

«Helga är i Lund» Θέλγια Πετράκη 20’

Τιμητική Διάκριση Σχεδιασμού Ήχου

«Smoke in the water» Σπυρίδων Παπασπύρου 24’

Βραβείο Καλύτερης Σπουδαστικής Ταινίας

«Twist» Μιχάλης Παπαντωνόπουλος 15’

Βραβείο Ομοσπονδίας Κινηματογραφικών Λεσχών Ελλάδας

«Ummi» Νίκος Αυγουστίδης 15’

Βραβείο πρωτοεμφανιζόμενου σκηνοθέτη - «ΝΤΙΝΟΣ ΚΑΤΣΟΥΡΙΔΗΣ»

«Ο Αγρότης» Στάθης Αποστόλου 16’

Τιμητική Διάκριση Φωτογραφίας

19:00 – 21:00
Βραβεία και Διακρίσεις 39ου Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας

«Η Αλίκη στο καφέ» Δημήτρης Νάκος 19’

Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Νότιας και Ανατολικής Ευρώπης (Διεθνές Τμήμα)

Τιμητική Διάκριση Μοντάζ

«Αντίδοτον» Μιχάλης Χαπέσιης 12’

Βραβείο «Σωκράτης Δημητριάδης» για την καλύτερη ταινία της κατηγορίας ΕΛΛΗΝΕΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ

«Αλεπού» Ζακλίν Λέντζου 28’

Βραβείο «Τώνια Μαρκετάκη» για την καλύτερη γυναικεία σκηνοθετική παρουσία

Τιμητική Διάκριση Ήχου

Βραβείο της Πανελλήνιας Ένωσης Κριτικών Κινηματογράφου

Βραβείο Τεχνικής Αρτιότητας της Ένωσης Τεχνικών Κινηματογράφου &Τηλεόρασης ΕΤΕΚΤ

«Το νανούρισμα της Μαρίας» Ντίνος Παναγόκος 19’

Αργυρός Διόνυσος

«Κύβος» Αλέξανδρος Σκούρας 25’

Χρυσός Διόνυσος

21:00 – 00:00
Βραβεία και Διακρίσεις 39ου Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας

«Μάγδα» Δημήτρης Ζούρας 20’

Τιμητική Διάκριση Καλύτερης Γυναικείας Ερμηνείας

«Γενέθλια» Δημήτρης Κατσιμίρης 13’

Τιμητική Διάκριση Καλύτερης Ανδρικής Ερμηνείας

«Νηπενθές» Γιάννης Συμβώνης 17’

Τιμητική Διάκριση Φωτογραφίας

Τιμητική Διάκριση Σκηνικών

Κίνητρα του Ελληνικού Κέντρου Κινηματογράφου

Βραβείο της Ένωσης Ελλήνων Κινηματογραφιστών

«Ρήξη Τυμπάνου» Κινηματογραφικό Εργαστήριο Κ.Λ. Ηλιούπολης 19’

Εύφημος Μνεία

«Φιλοκτήτης-Ο Μύθος ενός ξένου» Κατερίνα Καλκετενίδη 16’

Βραβείο Ντοκιμαντέρ

«Ι.Χ.Θ.Υ.Σ.» Χρύσανθος Μαργώνης 19’

Τιμητική Διάκριση Πρωτότυπης Μουσικής

«Κορίτσια της θάλασσας» Σήφης Μάινας 13’

Τιμητική Διάκριση Κοστουμιών

«Αόρατος» Κώστας Γεραμπίνης 29’

Τιμητική Διάκριση Σεναρίου

Δευτέρα 24 Οκτωβρίου

19:00- 21:00
39ο Εθνικό Φεστιβάλ - Διαγωνιστικό

«Το νανούρισμα της Μαρίας» 19’ Ντίνος Παναγόκος

«Κύβος» 24’ Αλέξανδρος Σκούρας

«Διάρρηξη» 9’ Βασίλης Γουδέλης

«Waterproof» 7’ Ελένη Λαζαρίδη

«Χρήστος και Δήμητρα» 13’ Αμέρισσα Μπάστα

«Whale 52» 22’ Θανάσης Τρουμπούκης

«Τοίχος» 13’ Μάγια Τσαμπρού,Μαρκ Σάρτζεντ, Χάρης Τσαμπάς

21:00- 23:00
39ο Εθνικό Φεστιβάλ - Διαγωνιστικό

«3000» 20’ Αντώνης Τσώνης

«Κιναισθησία» 10’ Alfredo Pechuan

«Phantom limb» 12’ Μιχάλης Φελάνης

«Veritas» 12’ Γεώργιος Ζιώγας

«Felicita» 10’ Γιάννης Ζαφείρης

«Λούση» 17’ Σταμάτης Γιαννούλης

«Lily» 12’ Πάρης Γρηγοράκης

«Aurora» 6’Δέσποινα Οικονομοπούλου

«The story of Edward Healing»14’ Μάνος Γερογιάννης

Τρίτη 25 Οκτωβρίου

19:00 – 21:00
39ο Εθνικό Φεστιβάλ - Διαγωνιστικό

«Αλεπού» 28’ Ζακλίν Λέντζου

«Marly» 25’ Ελένη Χρυσομάλλη

«Νηπενθές» 17’ Γιάννης Συμβώνης

«Αντίδοτον» 12’ Μιχάλης Χαπέσιης

«Μινώταυρος» 16’ Παναγιώτης Σκορδίλης

«Βύθισμα» 13’ Πολύμνια Παπαδοπούλου-Σαρδέλη

21:00 - 23:00 39ο Εθνικό Φεστιβάλ - Διαγωνιστικό

«H Αλίκη στο καφέ» 18’ Δημήτρης Νάκος

«Ι.Χ.Θ.Υ.Σ.» 19’ Χρύσανθος Μαργώνης

«Νεμέρτσικα» 13’ Αυρήλιος Καρακώστας

«Butterfly Co.» 11’ Ιφιγένεια Δημητρίου

«Twist» 15’ Μιχάλης Παπαντωνόπουλος

Τετάρτη 26 Οκτωβρίου

17:00 - 19:00
Βραβεία και Διακρίσεις 39ου Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας

«Μάγδα» Δημήτρης Ζούρας 20’

Τιμητική Διάκριση Καλύτερης Γυναικείας Ερμηνείας

«Γενέθλια» Δημήτρης Κατσιμίρης 13’

Τιμητική Διάκριση Καλύτερης Ανδρικής Ερμηνείας

«Νηπενθές» Γιάννης Συμβώνης 17’

Τιμητική Διάκριση Φωτογραφίας

Τιμητική Διάκριση Σκηνικών

Κίνητρα του Ελληνικού Κέντρου Κινηματογράφου

Βραβείο της Ένωσης Ελλήνων Κινηματογραφιστών

«Ρήξη Τυμπάνου» Κινηματογραφικό Εργαστήριο Κ.Λ. Ηλιούπολης 19’

Εύφημος Μνεία

«Φιλοκτήτης-Ο Μύθος ενός ξένου» Κατερίνα Καλκετενίδη 16’

Βραβείο Ντοκιμαντέρ

«Ι.Χ.Θ.Υ.Σ.» Χρύσανθος Μαργώνης 19’

Τιμητική Διάκριση Πρωτότυπης Μουσικής

«Κορίτσια της θάλασσας» Σήφης Μάινας 13’

Τιμητική Διάκριση Κοστουμιών

19:00 - 21:00
Βραβεία και Διακρίσεις 39ου Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας

«3000» Αντώνης Τσώνης 20’

Ειδικό Βραβείο

«Felicita» Γιάννης Ζαφείρης 10’

Εύφημος Μνεία

«Helga är i Lund» Θέλγια Πετράκη 20’

Τιμητική Διάκριση Σχεδιασμού Ήχου

«Smoke in the water» Σπυρίδων Παπασπύρου 24’

Βραβείο Καλύτερης Σπουδαστικής Ταινίας

«Twist» Μιχάλης Παπαντωνόπουλος 15’

Βραβείο Ομοσπονδίας Κινηματογραφικών Λεσχών Ελλάδας

«Ummi» Νίκος Αυγουστίδης 15’

Βραβείο πρωτοεμφανιζόμενου σκηνοθέτη - «ΝΤΙΝΟΣ ΚΑΤΣΟΥΡΙΔΗΣ»

«Ο Αγρότης» Στάθης Αποστόλου 16’

Τιμητική Διάκριση Φωτογραφίας

21:00 - 00:00
Βραβεία και Διακρίσεις 39ου Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας

«Η Αλίκη στο καφέ» Δημήτρης Νάκος 19’

Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Νότιας και Ανατολικής Ευρώπης –(Διεθνές Τμήμα)

Τιμητική Διάκριση Μοντάζ

«Αόρατος» Κώστας Γεραμπίνης 29’

Τιμητική Διάκριση Σεναρίου

«Αντίδοτον» Μιχάλης Χαπέσιης 12’

Βραβείο «Σωκράτης Δημητριάδης» για την καλύτερη ταινία της κατηγορίας ΕΛΛΗΝΕΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ

«Αλεπού» Ζακλίν Λέντζου 28’

Βραβείο Τώνια Μαρκετάκη για την καλύτερη γυναικεία σκηνοθετική παρουσία

Τιμητική Διάκριση Ήχου

Διαβάστε ακόμα

Τελευταία άρθρα Σινεμά

Ο Χρήστος Μασσαλάς, η Έλσα Λεκάκου και το θεαματικό "Broadway"

Το "α" συνάντησε το σκηνοθέτη και την πρωταγωνίστρια της εντυπωσιακής ελληνικής ταινίας, στην οποία η συνοχή ανάμεσα στα μέλη μιας ομάδας χορευτών – πορτοφολάδων που έχει ως ορμητήριο ένα εγκαταλελειμμένο αθηναϊκό θέατρο αρχίζει να καταρρέει εξαιτίας της άφιξης ενός νέου προσώπου.

ΓΡΑΦΕΙ: ΓΙΑΝΝΗς ΚΑΝΤΕΑ-ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟς
22/09/2022

Broadway

Αλμοδοβαρικό δράμα με αφηγηματική ευρηματικότητα και φρεσκάδα. Αν και χωρίς ολοκληρωμένες σεναριακές ιδέες, εντυπωσιάζει ως πολλά υποσχόμενο σκηνοθετικό ντεμπούτο.

Φτερά και Πούπουλα

Μεγάλο Βραβείο της "Εβδομάδας Κριτικής" των Καννών για μια αθόρυβη σουρεαλιστική σάτιρα που ανατέμνει βιτριολικά την αιγυπτιακή πραγματικότητα.

Μην Ανησυχείς Αγάπη Μου

Το American dream ως αστικός εφιάλτης και ένα ψυχολογικό θρίλερ που δεν ξέρει να διαχειριστεί, σεναριακά και σκηνοθετικά, τις ιδέες του, οδηγούμενο σε μια αυτοκαταστροφική, παρωδιακή σχεδόν κορύφωση.

Η Συγκάλυψη

Τυπικό - ατμοσφαιρικό και κοινωνικά καταγγελτικό - Nordic noir, βασισμένο στη λογοτεχνική σειρά "Τμήμα Q" του Γιούσι Άντλερ – Όλσεν. Έχουν προηγηθεί τέσσερις δανέζικες ταινίες (2013-18) με διαφορετικούς πρωταγωνιστές.

Ο Ντογκτανιάν και οι Τρεις Σωματοφύλακες

Οι "Τρεις σωματοφύλακες" διασκευάζονται σε μια διασκεδαστικά παιδική, καρτούν εκδοχή, πιστή στο περιπετειώδες πνεύμα του Αλέξανδρου Δουμά.

Αδελαΐδα

Λιγοστοί διάλογοι, ατμοσφαιρικά πλάνα (σε γήινα, σαθρά χρώματα) και μια αίσθηση αδυναμίας φυγής από το – ιστορικό – πεπρωμένο κυριαρχούν στη μελαγχολική ποιητική ελεγεία για έναν αδύνατο έρωτα.