Νέα

Πότε και που θα δούμε δωρεάν τους Λεωνίδα Καβάκο, Yo La Tengo & The Cinematic Orchestra;

Από -

Summer Nostos είναι η καλοκαιρινή επιστροφή μας στην παιδική μας ηλικία, στα αγαπημένα μας παραθεριστικά μέρη, στα παιχνίδια και στις μουσικές που αγαπήσαμε...

Το φεστιβάλ φέρνει μεγάλα ονόματα της διεθνούς και της εγχώριας καλλιτεχνικής σκηνής όπως τους Λεωνίδα Καβάκο, Yo La Tengo, Charlotte Rampling, The Cinematic Orchestra, Melanie De Biasio, Λένα Πλάτωνος, Νίκο Πορτοκάλογλου, Monika, Saul Williams, ΜΕΛΙSSES, Bang on a Can All-Stars, Eleanor Friedberger, DJ Alex Cruz, Susan Deyhim κ.ά.

Αρκετές δεκάδες εκδηλώσεις, σε 5 σκηνές και πολλούς άλλους χώρους στο ΚΠΙΣΝ. Μουσική, χορός, αθλητισμός, συζητήσεις, τέχνες και αρχιτεκτονική συναντιούνται σε μια εβδομάδα με επιπλέον δράσεις: προβολές, ξεναγήσεις και δρώμενα που δημιουργούν ένα πολυσυλλεκτικό φάσμα.

Αναλυτικά οι εκδηλώσεις του SNFestival ανά ημέρα


Κυριακή 18 Ιουνίου
18:00-20:00 Καγιάκ – Κανάλι
18:00-21:30 Park Games – Στίβος
18:30-20:30 Landart – Εσπλανάδα
18:30-21:30 Αναρρίχηση – Περιοχή Πίδακες Νερού
18:30-21:30 WWF – Fish Forward – Πίδακες Νερού
19:00 Γιώργος Κουμεντάκης «’Εσσεται ήμαρ» - Εναλλακτική Σκηνή
19:30 STREB-Extreme Action – Λαβύρινθος
19:30-20:30 Capoeira – Ξέφωτο
20:30 Μάρκελλος Χρυσικόπουλος & ΚΟΑ: Handel “Μουσική των Νερών” & “Μουσική για Βασιλικά Πυροτεχνήματα” – Σκηνή στο Κανάλι
20:30 Show Πυροτεχνημάτων – Σκηνή στο Κανάλι
21:00 Bang on a Can All-Stars “Anthracite fields” – Αίθουσα Σταύρος Νιάρχος
22:00 Ν. Πορτοκάλογλου – Σκηνή στο Ξέφωτο
23:00 Γιώργος Κουμεντάκης «’Εσσεται ήμαρ» - Εναλλακτική Σκηνή

Δευτέρα 19 Ιουνίου
18:00-20:00 Καγιάκ – Κανάλι
18:00-20:00 Ρομποτική – Μεσογειακός Κήπος
18:00-21:30 Τουρνουά Ξιφασκίας – Στίβος
18:30-20:30 Landart – Εσπλανάδα
18:30-21:30 Αναρρίχηση – Περιοχή Πίδακες Νερού
19:00 Wordless Music Orchestra, Προβολή ταινίας “Jackie” - Αίθουσα Σταύρος Νιάρχος
19:00 «Τι σημαίνει σήμερα για μας το δημοτικό τραγούδι;» - Πύργος Βιβλίων
19:00-20:30 Park Games – Ξέφωτο
19:30 STREB-Extreme Action – Λαβύρινθος
19:30 String Quartet ETHEL “Documerica” - Εναλλακτική Σκηνή
21:00 Bang on a Can All-Stars “B.Eno’s Music for airports” – Σκηνή στο Κανάλι
22:00 Κουιντέτο Δ. Καλαντζή και Καμεράτα – Σκηνή στο Ξέφωτο
23:00 Wordless Music Orchestra, Προβολή ταινίας “Under the skin” – Αίθουσα Σταύρος Νιάρχος

Τρίτη 20 Ιουνίου
18:00-20:00 Καγιάκ - Κανάλι
18:00-20:00 Kindergarten – Μεσογειακός Κήπος
18:00-21:30 Τουρνουά Πινγκ-Πονγκ – Στίβος
18:30-20:30 Landart – Εσπλανάδα
18:30-21:30 Αναρρίχηση – Περιοχή Πίδακες Νερού
19:00 «Ανάγνωση της Γυναίκας της Ζάκυθος του Δ. Σολωμού» - Πύργος Βιβλίων
19:00-20:30 «Είμαι ακόμα παιδί» - Ξέφωτο
19:00 Συζήτηση Renzo Piano και Michael Kimmelman – Αίθουσα Σταύρος Νιάρχος
19:30 STREB-Extreme Action – Λαβύρινθος
19:30 K.Mourad & K.Azmeh – Εναλλακτική Σκηνή
20:30 Black Art Jazz Collective – Σκηνή στο Κανάλι
22:00 Λένα Πλάτωνος & Προσκεκλημένοι – Σκηνή στο Ξέφωτο

Τετάρτη 21 Ιουνίου
18:00-20:00 Καγιάκ - Κανάλι
18:00-20:00 Ρομποτική – Μεσογειακός Κήπος
18:00-21:30 Park Games – Στίβος
18:30-20:30 Landart – Εσπλανάδα
18:30-21:30 Αναρρίχηση – Περιοχή Πίδακες Νερού
19:00 «Άγγελος Σικελιανός, Μήτηρ Θεού. 100 χρόνια από την πρώτη έκδοση» - Πύργος Βιβλίων
19:30 STREB-Extreme Action – Λαβύρινθος
19:30 Susan Deyhim - Εναλλακτική Σκηνή
20:00-20:30 Body Music – Μουσικός Κήπος
20:30 Mélanie De Biasio – Σκηνή στο Κανάλι
22:00 The Cinematic Orchestra – Σκηνή στο Ξέφωτο

Πέμπτη 22 Ιουνίου
18:00-20:00 Καγιάκ - Κανάλι
18:00-20:00 Kindergarten – Μεσογειακός Κήπος
18:00-21:30 Park Games – Στίβος
18:30 Only Connect! Mieskuoro Huutajat - Screaming Men Choir – Performance – Αγορά
18:30-20:30 Τουρνουά Σκοποβολής – Εσπλανάδα
18:30-21:30 Αναρρίχηση – Περιοχή Πίδακες Νερού
19:00 «Ο Δημήτριος Καπετανάκης αναγνώστης και οι αναγνώστες του Καπετανάκη» - Πύργος Βιβλίων
19:30-20:30 Capoeira – Ξέφωτο
19:30 STREB-Extreme Action – Λαβύρινθος
19:30 Magic Show – Εναλλακτική Σκηνή
20:00-20:30 Body Music – Μουσικός Κήπος
20:30 Θέατρο του Πολέμου – Αίθουσα Σταύρος Νιάρχος
20:30 Dés/équilibre/s, Χορογραφία του Α. Φωνιαδάκη με το Μπαλέτο της ΕΛΣ και χορευτές σύγχρονου χορού - Σκηνή στο Κανάλι
22:00 Saul Williams – Σκηνή στο Ξέφωτο
23:00 Magic Show – Εναλλακτική Σκηνή

Παρασκευή 23 Ιουνίου
18:00-21:30 Στίβος για Παιδιά – Στίβος
18:30-21:30 Αναρρίχηση – Περιοχή Πίδακες Νερού
19:00 «Η πνευματική μαρτυρία της Σιμόν Βέιλ» - Πύργος Βιβλίων
19:30 On display -- Athens | Heidi Latsky & Apostolia Papadamaki – Πίδακες Νερού
19:30 Magic Show – Εναλλακτική Σκηνή
20:00 SNF RUN: Τρέχοντας προς το Μέλλον – Εσπλανάδα (εκκίνηση από Παναθηναϊκό Στάδιο )
20:00-20:30 Body Music – Μουσικός Κήπος
20:00 Tigue – Σκηνή στο Κανάλι
22:00 ΜΕΛISSES - Σκηνή στο Ξέφωτο
22:00 Show Πυροτεχνημάτων - Κανάλι
23:00 Magic Show – Εναλλακτική Σκηνή
23:00 Alex Cruz dj set– Σκηνή στο Ξέφωτο

Σάββατο 24 Ιουνίου
10:00-20:00 Ο δρόμος της περιπέτειας – Εσπλανάδα
10:00-20:00 Αναρρίχηση – Περιοχή Πίδακες Νερού
18:00-20:00 Σεμινάριο πρώτων βοηθειών για παιδιά – Μεσογειακός Κήπος
18:00-21:30 Τουρνουά Badminton – Στίβος
19:00-20:00 Only Connect! Paris Legakis – Performance – Ξέφωτο
19:00 «Πέντε αιώνες από τη θυροκόλληση των 95 θέσεων του Λούθηρου. Η σημασία της Μεταρρύθμισης στον δυτικό πολιτισμό» - Πύργος Βιβλίων
19:00 Garry Kasparov – Λαβύρινθος
19:30 Eleanor Friedberger – Εναλλακτική Σκηνή
19:30 On display -- Athens | Heidi Latsky & Apostolia Papadamaki – Πίδακες Νερού
20:00-20:30 Wakeboarding Show – Κανάλι
20:30 Toshi Reagon & BIGLovely – Σκηνή στο Κανάλι
22:00 Yo La Tengo – Σκηνή στο Ξέφωτο

Κυριακή 25 Ιουνίου
09:00-11:00 Οικογενειακές Περιπέτειες – Στίβος
10:00-20:00 Αναρρίχηση – Περιοχή Πίδακες Νερού
12:00- 20:00 Ο Δρόμος της περιπέτειας – Εσπλανάδα
18:30 Only Connect! Tania Bruguera – “Tatlin’s whisper #6” –Performance – Αγορά
19:00 «50 χρόνια από το πραξικόπημα της 21ης Απριλίου» - Πύργος Βιβλίων
19:00-20:30 Είμαι ακόμα παιδί – Ξέφωτο
19:30 On display -- Athens | Heidi Latsky & Apostolia Papadamaki – Πίδακες Νερού
20:30 Magic Show– Λαβύρινθος
19:30 Charlotte Rampling - Sonia Wieder-Atherton "The Night Dances" – Εναλλακτική Σκηνή
20:00-20:30 Wakeboarding Show – Κανάλι
20:30 Ρεσιτάλ Λεωνίδα Καβάκου, στο πιάνο ο E.Pace – Αίθουσα Σταύρος Νιάρχος
20:30 Nickel and Dime Ops - Σκηνή στο Κανάλι
22:00 Monika & Ορχήστρα ΕΡΤ – Σκηνή στο Ξέφωτο 23:00 Show Πυροτεχνημάτων – Ξέφωτο
23:00 Jonathan Toubin dj set – Σκηνή στο Ξέφωτο

Καθημερινά:
Αίθουσα Δοκιμών Χορωδίας ΕΛΣ: The Rehearsal Room (σειρά συνεντεύξεων με την Kafka )
Only Connect!: προβολές video art σε χώρους του Πάρκου Σταύρος Νιάρχος και του κτιριακού συγκροτήματος του ΚΠΙΣΝ
Φάρος: RPBW – Έκθεση Piece by Piece
Υποδοχή Εθνικής Βιβλιοθήκης της Ελλάδος: «Σημεία Ανάγνωσης» Διαδραστική έκθεση

Δώσε το σχόλιο σου

* Όνομα * e-mail
Σχόλιο

Έχω διαβάσει και αποδέχομαι τις οδηγίες και τους όρους χρήσης
Επιθυμώ να λάβω ενημέρωση με email σε περίπτωση απάντησης