Δαναός

Λ. Κηφισίας 109 (ΜΕΤΡΟ Πανόρμου)
Τηλ.: 2106922655

Εισιτήρια: € 8,00, φοιτ.-παιδ. € 6,50. Προβολές 3D € 10. Κάθε Τετ. γεν. είσ. € 5,00. Τηλ. αγορά εισιτηρίων με πιστωτική κάρτα στο τηλ. 2106922609. Ηλεκτρονικές κρατ.: www.danaoscinema.gr
DOLBY DIG. SR. Parking

Εμφάνιση χάρτη

23ο Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου της Αθήνας «Νύχτες Πρεμιέρας» - Δαναός 1 & 2

Είσ.: € 5 (η πρώτη απογευματινή προβολή, ώρα έναρξης έως 18.55), € 6 (οι υπόλοιπες προβολές). Η είσοδος στις προβολές του αφιερώματος «Σινεμά και Αναπηρία» στη Στέγη Γραμμάτων και Τεχνών είναι ελεύθερη. Στην προβολή της ταινίας «Τα Δεινά της Θάλασσας» στο Μέγαρο Μουσικής ισχύουν ειδικές τιμές οικονομικής ενίσχυσης (€ 6, € 12, € 20).

 

ΔΑΝΑΟΣ 1

Λ. Κηφισίας 109, 2106922655

Πέμπτη 21

17.30 Μικρές Ιστορίες Α' (2017): Διεθνής επιλογή ταινιών μικρού μήκους / 19.45 Ευτυχισμένη μου Οικογένεια (Νάνα Εκβτιμισβίλι & Ζίμον Γκρος, 2017) / 22.15 Λευκή Ύλη (Κλερ Ντενί, 2009)

Παρασκευή 22

17.30 Β' Διαγωνιστικό Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους (2017): Lost and Found (Άκης Πολύζος), Living In-Between (Νεφέλη Οικονόμου-Πάντζου), Feeling of a Home (Μιχάλης Καστανίδης & Ηώ Χαβιαρά), «Νέοι στο Παράθυρό τους» (Λουκιανός Μοσχονάς) / 19.30 Τσαβέλα Βάργκας (Κάθριν Γκαντ & Νταρέσα Κάι, 2017) / 22.00 Το Αυτό (Αντρές Μουσιέτι, 2017)

Σάββατο 23

17.30 17.30 Μόμπι Ντικ (Τζον Χιούστον, 1956) / 20.15 Δεσμοί Στοργής (Ναόκο Ογκιγκάμι, 2017) / 23.00 Κάιρο Εμπιστευτικό (Ταρίκ Σαλέχ, 2017)

Κυριακή 24

17.15 Ο Άνθρωπος που θα γινόταν Βασιλιάς (Τζον Χιούστον, 1975) / 20.00 Στα Ίχνη του Τζον Κολτρέιν (Τζον Σέινφελντ, 2016) / 22.15 Μανιφέστο (Γιούλιαν Ρόζενφελντ, 2017)

Δευτέρα 25

17.15 Ε' Διαγωνιστικό Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους (2017): Mad Dogs (Δανάη Παπαϊωάννου), Μαμά Γύρισα (Δημήτρης Κατσιμίρης), Brazuca (Φαίδων Γκρέτσικος), Καουμπόης (Γιάννης Χαριτίδης), Play (Βαγγέλης Λυμπερόπουλος) / 19.30 Απονομή βραβείων πρωτοεμφανιζόμενων δημιουργών και ηθοποιών ελληνικών ταινιών / Κωνσταντίνος Τζούμας: Ηθοποιός εξ Ιδιοσυγκρασίας (Δημήτρης Κουτσιαμπασάκος, 2017). Παρουσία των συντελεστών. / 22.00 Ένας Ακέραιος Άνθρωπος (Μοχάμαντ Ρασούλοφ, 2017)

Τρίτη 26

17.30 Αυτοί που Έμειναν στο Αλέπο (Φιράς Φαγιάντ, 2017) / 19.45 Στις Τρεις Κορυφές (Γιαν Τσάμπαϊλ, 2017) / 22.00 Χωρίς Αγάπη (Αντρέι Σβιάγκιντσεφ, 2017)

Τετάρτη 27

17.30 Ο Θησαυρός της Σιέρα Μάντρε (Τζον Χιούστον, 1948) / 20.00 Σπίτι για Απόψε (Βλαντιμίρ ντε Φοντενέ, 2017). Παρουσία του σκηνοθέτη. / 22.30 Η Νύφη της Ερήμου (Σεσίλια Ατάν & Βαλέρια Πιβάτο, 2017)

 

ΔΑΝΑΟΣ 2

Λ. Κηφισίας 109, 2106922655

Πέμπτη 21

19.00 Δε Φοβάμαι να Πεθάνω (Κλερ Ντενί, 1990) / 21.00 Οι Γάτες της Κωνσταντινούπολης (Σέιντα Τουρούν, 2016)

Παρασκευή 22

19.00 Το Κυνήγι του Λιονταριού με Τόξο (Ζαν Ρους, 1967). Προλογίζει ο Κωνσταντίνος Αϊβαλιώτης. / 21.00 Ο Ακύλλας Καραζήσης συναντά τον Χορβάτ με Πίστη, Αγάπη, Ελπίδα (Αποστολία Παπαϊωάννου & Ηλίας Γιαννακάκης, 2017). Παρουσία των συντελεστών

Σάββατο 23

18.00 Σοκολάτα (Κλερ Ντενί, 1988) / 20.30 Ευτυχισμένη μου Οικογένεια (Νάνα Εκβτιμισβίλι & Ζίμον Γκρος, 2017) / 23.15 Άγρυπνος (Κλερ Ντενί, 1994)

Κυριακή 24

18.00 Μικρές Ιστορίες Α' (2017): Διεθνής επιλογή ταινιών μικρού μήκους / 20.15 Λευκή Ύλη (Κλερ Ντενί, 2009)

Δευτέρα 25

17.30 Στα Ίχνη του Τζον Κολτρέιν (Τζον Σέιφελντ, 2016) / 19.45 Foxtrot (Σάμουελ Μοζ, 2017) / 22.15 Παρασκευή Βράδυ (Κλερ Ντενί, 2003)

Τρίτη 26

19.00 The Rider (Κλόι Ζάο, 2017) / 21.15 Νενέτ και Μπόνι (Κλερ Ντενί, 1996)

Τετάρτη 27

17.15 Ευτυχισμένη μου Οικογένεια (Νάνα Εκβτιμισβίλι & Ζίμον Γκρος, 2017) / 19.45 Ζωή σε Επανάληψη (Μάικλ Άιρις, 2016). Παρουσία του σκηνοθέτη. / 22.00 Στις Τρεις Κορυφές (Γιαν Τσάμπαϊλ, 2017)