Odeon Όπερα

Ακαδημίας 57
Τηλ.: 2103622683

Εισιτήρια: Καθημ. € 7,50, Σάβ., Κυρ. € 8,00. Προβολές 3D € 10. Ειδικές τιμές για: Cineφίλους , παιδιά, φοιτητές, ανέργους, συνταξιούχους, Α.μ.Ε.Α
Ηλεκτρ. αγορές: www.odeon.gr & www.i-ticket.gr. Τηλ. επικοιν. & αγορά εισιτηρίων στο 14560 (χρέωση 0,49€/min (από σταθερό) και 0,98€/min (από κινητό). DOLBY DIG.

Εμφάνιση χάρτη

23ο Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου της Αθήνας «Νύχτες Πρεμιέρας» - Odeon Όπερα 1 & 2

Είσ.: € 5 (η πρώτη απογευματινή προβολή, ώρα έναρξης έως 18.55), € 6 (οι υπόλοιπες προβολές). Η είσοδος στις προβολές του αφιερώματος «Σινεμά και Αναπηρία» στη Στέγη Γραμμάτων και Τεχνών είναι ελεύθερη. Στην προβολή της ταινίας «Τα Δεινά της Θάλασσας» στο Μέγαρο Μουσικής ισχύουν ειδικές τιμές οικονομικής ενίσχυσης (€ 6, € 12, € 20).

ODEON ΟΠΕΡΑ 1

Ακαδημίας 57, 2103622683

Πέμπτη 21

18.00 Η Πόλη των Φαντασμάτων (Μάθιου Χάινεμαν, 2017) / 20.00 Βαδίζοντας σε Αντίθετη Κατεύθυνση (Μαρκ Γουόλτμαν, 2016). Παρουσία του σκηνοθέτη. / 22.30 Καλοί Τρόποι (Μάρκο Ντούτρα & Ζουλιάνα Ρόχας, 2017)

Παρασκευή 22

17.15 Μικρές Ιστορίες Β' (2017): Διεθνής επιλογή ταινιών μικρού μήκους / 19.30 Τραγούδια που μου Έμαθε ο Τόπος μου (Πολ Φίγκαν, 2016). Παρουσία του σκηνοθέτη. / 21.30 Παρασκευή Βράδυ (Κλερ Ντενί, 2003) / 23.45 Μπουσγουίκ (Τζόναθαν Μάιλοτ & Κάρι Μέρνιον, 2017)

Σάββατο 23

17.00 Γ' Διαγωνιστικό Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους (2017): Copa-Loca (Χρήστος Μασσαλάς), Χρόνου Νήματα (Άγγελος Παππάς, Γιάννης Καντέα-Παπαδόπουλος, Γιάννης Σουλτούκης, Γιώργος Σινιοράκης, Σέργιος Κεφαλάς), Άκτιστο Φως (Ευθύμης Kosemund Σανίδης) , Ιχθύς (Χρήστος Καραλιάς) / 19.00 Τζο Κόκερ: Γκρέζι και Ψυχή / 21.00 Άβα (Λέα Μίσιους, 2017). Παρουσία της σκηνοθέτιδας. / 23.30 Η Λεπίδα του Αθάνατου (Τακάσι Μίικε, 2017)

Κυριακή 24

17.15 Νενέτ και Μπόνι (Κλερ Ντενί, 1996) / 19.45 Ο Έλβις στη Γη της Επαγγελίας (Γιουτζίν Τζαρέκι, 2017). Προλογίζει η Μαρία Μαρκουλή. / 22.30 Ραντεβού στα Θυμαράκια (Μπέντζαμιν Μπάρφουτ, 2017)

Δευτέρα 25

18.00 Το Σχολείο μου Βουλιάζει στη Θάλασσα (Ντας Σο, 2016) / 19.45 Tangerine Dream: Ο Ήχος του Μέλλοντος (Μαργκαρέτε Κρόιτσερ, 2017). Παρουσία της σκηνοθέτιδας / 22.00 25 Σφηνάκια Ρούμι (Κλερ Ντενί, 2008)

Τρίτη 26

18.00 Ο Εισβολέας (Κλερ Ντενί, 2004) / 20.30 Axolotl Overkill (Χελένε Χέγκεμαν, 2017). Παρουσία της σκηνοθέτιδας / 22.45 Χωρίς Τέλος (Τζάστιν Μπένσον & Άαρον Μούρχεντ, 2017)

Τετάρτη 27

17.30 Ζ' Διαγωνιστικό Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους (2017): Κατάψυξη (Δημήτρης Νάκος), All of Me (Δάφνη Σμον), Ράγες (Ελίνα Φέσσα), Maneki Neko (Μανώλης Μαυρής), Το Τέρας Κοιμάται (Κωστής Χαραμουντάνης) / 20.00 Χαμένοι στη Γαλλία (Νίαλ ΜακΚαν, 2016). Παρουσία του σκηνοθέτη και του frontman των Mogwai, Στιούαρτ Μπρέιθγουεϊτ. / 22.30 Στον Αστερισμό του Διδύμου (Άαρον Κατζ, 2017)

 

ODEON ΟΠΕΡΑ 2

Ακαδημίας 57, 2103622683

Πέμπτη 21

19.00 Τα Σάουντρακ της Ζωής μας (Ματ Σρέιντερ, 2016) / 21.00 Tokyo Idols (Κιόκο Μιγιάκε, 2017)

Παρασκευή 22

19.00 Βαδίζοντας σε Αντίθετη Κατεύθυνση (Μαρκ Γουόλτμαν, 2016). Παρουσία του σκηνοθέτη. / 21.45 Τα Σάουντρακ της Ζωής μας (Ματ Σρέιντερ, 2016)

Σάββατο 23

19.15 Τραγούδια που μου Έμαθε ο Τόπος μου (Πολ Φίγκαν, 2016). Παρουσία του σκηνοθέτη. / 21.15 Το πιο Όμορφο Νησί (Άνα Ασένσιο, 2017)

Κυριακή 24

19.00 Άβα (Άνα Ασένσιο, 2017) / 21.30 Beach Rats (Ελίζα Χίτμαν, 2017)

Δευτέρα 25

19.00 Ο Έλβις στη Γή της Επαγγελίας (Γιουτζίν Τζαρέκι, 2017) / 21.30 Μπούσγουϊκ (Τζόναθαν Μάιλοτ & Κάρι Μέρνιον, 2017)

Τρίτη 26

17.30 Μικρές Ιστορίες Β' (2017): Διεθνής επιλογή ταινιών μικρού μήκους. / 20.15 Tangerine Dream: Ο Ήχος του Μέλλοντος (Μαργκαρέτε Κρόιτσερ, 2017). Παρουσία της σκηνοθέτιδας.

Τετάρτη 27

19.00 Τσαβέλα Βάργκας (Κάθριν Γκαντ & Νταρέσα Κάι) / 21.15 Axolotl Overkill (Χελένε Χέγκεμαν, 2017). Παρουσία της σκηνοθέτιδας.